Stulejka oznacza zwężenie ujścia napletka. Powoduje to ból, dyskomfort, stany zapalne – dlatego konieczne jest leczenie lub ingerencja chirurgiczna. Czasem wystarczająca bywa tzw. plastyka, czyli poszerzenie napletka, w innych przypadkach konieczne jest jego częściowe lub całkowite usunięcie (tzw. obrzezanie). Choć o stulejce często mówi się w kontekście dzieci, dolegliwość ta może się pojawić w każdym wieku i z różnych przyczyn.
Badanie uroflowmetryczne przeprowadza się w celu oceny strumienia moczu – a w konsekwencji wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w mikcji, czyli jego oddawaniu. Lekarze kierują pacjenta na to badanie m.in. gdy cierpi on na częstomocz, nietrzymanie moczu, oddawanie go w kilku porcjach lub zaleganie moczu po mikcji.
Uroflowmetria, czyli cewkowe badanie moczu, jest bezbolesną i nieinwazyjną metodą diagnostyczną – jedną z kilku stosowanych w stwierdzeniu chorób układu moczowego.
Krótkie wędzidełko jest – wrodzoną lub nabytą – nieprawidłowością w męskiej anatomii. Pojawia się, gdy cienki fałd tkanki biegnący od napletka do żołędzi jest na tyle krótki, że uniemożliwia odprowadzenie napletka. Powoduje to w sytuacjach intymnych dyskomfort, ból, a nawet krwawienie. Prowadzić może również do powstawania stanów zapalnych i związanych z tym powikłań.
Kamica nerkowa (moczowa) to obecność w układzie moczowym złogów (potocznie: „kamieni”) powstałych z substancji, które znajdują się w moczu. Zwykle występują one tam w postaci rozpuszczonej. Czasem jednak tworzą się kryształki – początkowo drobne („piasek w nerkach”), które następnie łączą się w coraz większe. Prowadzi to do powstania złogów (kamieni moczowych), których obecność powoduje objawy kamicy nerkowej.