Od stworzenia pierwszej szczepionki na wściekliznę przez Louisa Pasteura, która została 1885 roku podana człowiekowi, znacząco wzrósł poziom ochrony zdrowia i jakości życia. Dzisiaj, dzięki szczepionkom udało się wyeliminować najgroźniejsze choroby, choć u niektórych szczepienia wzbudzają kontrowersje.
Szczepienia należą do najważniejszych zdobyczy współczesnej medycyny i są najlepszą znaną metodą profilaktyki chorób zakaźnych – ratują życie i chronią przed powikłaniami związanymi z niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. Jakie są najważniejsze szczepienia, które pozwalają na ochronę przed najgroźniejszymi chorobami? – To zdecydowanie wszystkie szczepienia, które pojawiają się w kalendarzu szczepień dzieci już od drugiego miesiąca życia. Szczepienia mogą rozpocząć się już po ukończeniu 6 tygodnia życia, aż do ukończenia 18 roku życia. Pierwsze szczepienia są najważniejsze. Kiedy historycznie pojawiły się pierwsze szczepionki, wakcynologom udało się uśpić niektóre choroby. One nie zniknęły, istnieją w przyrodzie, jednak szczepionki pozwalają na ich ograniczenie, aby nie doszło do reaktywacji choroby – wyjaśnia Ewa Chorążyczewska, pielęgniarka szczepienna w Centrum Medycznym Medhouse. Przykładem choroby, którą udało się uśpić jest odra. – Ona długo była w uśpieniu, choć zdarzały się pojedyncze przypadki zachorowań, przeważnie za naszą wschodnią granicą. Od kilku lat niestety mamy podniesiony alarm także w Polsce w związku z napływem ludności np. z Ukrainy, gdzie nie szczepi się na odrę, a tym samym patogeny mogą się przenosić – mówi pielęgniarka szczepienna. W ubiegłym roku kalendarz szczepień uległ zmianie. Właśnie przez nową falę zachorowań na odrę, szczepienia na odrę, różyczkę i świnkę zostały przeniesione z 10 na 6 rok życia.
Popularne, szczególnie wśród osób starszych są szczepienia przeciw grypie. Pozwalają one uchronić się przed sezonową grypą, ale też przed powikłaniami po chorobie, które mogą być tragiczne w skutkach. Sezon na szczepienia przeciw grypie rozpoczął się już we wrześniu, jednak obecnie czas oczekiwania na szczepionkę jest nieco wydłużony. Dlatego warto już zgłosić chęć zaszczepienia się i pytać o szczepionkę w aptece. W związku z tym, że grypa mutuje, szczepionka ta jest przygotowywana przez specjalistów co roku, dzięki czemu regularnie można podnosić swoją odporność na wirusy grypy. Zdaniem niektórych specjalistów, szczepionka ta może być też pomocna w ochronie przed koronawirusem SARS-CoV-2, bo wirusy grypy mają podobną biologię.
Niebezpiecznym zjawiskiem, które niestety staje się popularne w ostatnich latach jest ruch antyszczepionkowy, czy raczej proepidemiczny, bo brak zgody na szczepienia w konsekwencji powoduje zagrożenie epidemią groźnych chorób. Warto podkreślić, że każdy przypadek braku zgody rodziców na szczepienia dzieci musi zostać odnotowany, a rodzice w obecności lekarza i pielęgniarki muszą podpisać specjalne oświadczenie, które trafia do Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Jeśli po upomnieniu dziecko nadal nie zostanie zaszczepione, sanepid składa wniosek do wojewody, a ten nakłada na rodziców karę.