Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (nazywane również w skrócie ZZSK lub chorobą Bechterewa) to atakująca kręgosłup przewlekła choroba zapalna. W jej zaawansowanej postaci elastyczne połączenia kręgów przekształcają się w zespolenia kostne, które powodują sztywność kręgosłupa. Skutkiem tego jest ból oraz postępujące ograniczenie ruchomości ciała.
Osteoporoza to choroba układu kostnego człowieka. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości oraz spójności kości. Powoduje to wyższą podatność na złamania, które mogą nastąpić przy niewielkich nawet obciążeniach. Choroba długo rozwija się w sposób niezauważony – aż do momentu, gdy okazuje się, że kości są już tak kruche, że przestają być odporne na zwykłe, występujące w codziennym życiu naciski. Do najczęstszych przypadków należą złamania kręgów, z których tylko część objawia się w postaci ostrego bólu. Inną groźną konsekwencją osteoporozy jest złamanie kości udowej.
Zwyrodnienie stawów. Na bóle stawów (najczęściej kolanowych) cierpi średnio co piąty Polak, a wielu z tego powodu codziennie sięga po leki przeciwbólowe. Zmiany zwyrodnieniowe stawów związane są nie tylko – jak się potocznie uważa – ze starzeniem się organizmu. Niejednokrotnie schorzenia te stanowią skutek nadmiernego obciążenia, urazów, otyłości lub innych chorób. Właśnie dlatego problem dotyka również ludzi młodych, aktywnych zawodowo, czynnie uprawiających sport.
Reumatyzm to określenie stosowane potocznie, dotyczące szerokiej grupy schorzeń, obejmującej choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Zwykle uważany jest za dolegliwość osób starszych, jednak nierzadko na reumatyzm cierpią również osoby młode, niezależnie od płci.