Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to stan zdrowia psychicznego, który powoduje skrajne wahania nastroju, w tym emocjonalne „wzloty” (mania lub hipomania) i „upadki” (depresja). Pomiędzy epizodami depresji i manii zwykle występują okresy remisji, tj. braku objawów lub ich utrzymywania się w niewielkim nasileniu. W przeszłości nazywana była chorobą lub psychozą maniakalno-depresyjną lub cyklofrenią.
Zaburzenia psychosomatyczne. Problemy natury psychicznej, stres i depresja mogą zakłócać funkcjonowanie organizmu – wywoływać choroby lub tylko objawy, które błędnie przypisujemy chorobom ciała. W tym drugim przypadku doświadczamy np. uporczywego bólu głowy, brzucha czy pleców, ogarniają nas mdłości, cierpimy na zaburzenia snu – mimo, że z badań lekarskich nie wynika, by organizm toczyła jakaś choroba. W takich sytuacjach prawdopodobnie mamy do czynienia z tzw. zaburzeniami psychosomatycznymi, które należy skonsultować z psychiatrą lub psychologiem.
Schizofrenia należy do tzw. zaburzeń psychotycznych (psychoz), czyli stanów charakteryzujących się zmienionym chorobowo, nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem rzeczywistości oraz związanymi z tym zaburzeniami zachowania. Chory cierpiący na psychozę ma poważnie upośledzoną umiejętność krytycznej, realistycznej oceny własnej osoby, otoczenia i relacji z innymi. Statystycznie choroba ta dotyka około 1% osób – w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Schizofrenia to choroba przewlekła, jej leczenie trwa zwykle wiele lat, czasem do końca życia.
Depresja poporodowa. Obniżony nastrój tuż po porodzie jest zjawiskiem normalnym. Nazywany bywa smutkiem poporodowym, a potocznie: baby blues. Problem dotyczy większości młodych mam i zwykle samorzutnie mija po pewnym czasie. Zdarza się jednak, że obniżenie nastroju po porodzie nasila się i przeradza w depresję poporodową. Choroba w tej postaci wymaga pomocy medycznej.