Ultrasonografia jest badaniem obrazowym, dzięki któremu możemy zobaczyć wielkość oraz kształt narządów wewnętrznych. Jest to jedno z najbardziej podstawowych badań, które wykonuje się w celach diagnostycznych, między innymi po to, by ocenić stan pacjenta. Na obrazie USG widoczne są nie tylko same narządy, ale także wszelkie guzy, zmiany nowotworowe. Badanie ultrasonograficzne jest także jednym z podstawowych badań kobiet w ciąży.
USG ginekologiczne. Lekarz może wykonać badanie USG ginekologiczne, jeśli przypuszcza, że pacjentka ma zmiany chorobowe lub wady rozwojowe narządów rodnych. Badanie może wykryć szereg nieprawidłowości – np. guzy jajnika, mięśniaki, zwyrodnienia szyjki macicy. USG ginekologiczne robi się także w ciąży, by ocenić m.in. stan płodu.
USG Doppler (inaczej badanie dopplerowskie) to badanie obrazowe przeprowadzane przy pomocy aparatu ultrasonograficznego wykorzystującego tzw. efekt Dopplera. Pozwala ono ocenić stan naczyń krwionośnych, przepływ krwi i tym samym pomaga wykryć m.in. zakrzepicę, zatory, tętniaki czy zmiany miażdżycowe.
Badanie przeprowadza się za pomocą specjalnego aparatu z głowicą, którą lekarz porusza wzdłuż żył i tętnic – na przykład położnych w obrębie kończyn. Badanie jest nieinwazyjne – wykonuje się je przez skórę.
USG jamy brzusznej to badanie nieinwazyjne, które pomaga zdiagnozować nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów tej części ciała. Na badanie kierowani są pacjenci w przypadku takich dolegliwości, jak np. przewlekłe bóle brzucha lub niepokojące objawy funkcjonowania układu pokarmowego. O przeprowadzeniu badania decyduje lekarz.