
Położna jest obecna na każdym etapie życia kobiety. Wspiera ją w okresie ciąży, podczas porodu i w opiece nad noworodkiem, zajmuje się profilaktyką chorób kobiecych, poradnictwem dotyczącym planowania rodziny, macierzyństwa (a szerzej – rodzicielstwa). Położna pomaga „świeżo upieczonym” rodzicom przejść przez trudny dla nich okres tuż po pojawieniu się w domu nowego członka rodziny.
Położna środowiskowa realizuje kompleksową opiekę pielęgnacyjną nad kobietą i jej rodziną w zakresie ginekologii, położnictwa i neonatologii – szczególnie w okresie ciąży, połogu, w schorzeniach ginekologiczno-onkologicznych. Zapewnia także opiekę nad noworodkiem i niemowlęciem do ukończenia 2 miesiąca życia. Udziela wsparcia zarówno w aspekcie medycznym, społecznym, jak i psychologicznym.
Zakres obowiązków
przypisany do zawodu położnej reguluje Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej. Wskazuje ona m.in. takie zadania, jak:
sprawowanie opieki nad kobietą w przebiegu ciąży (od 21 tygodnia ciąży)
opieka nad matką i noworodkiem, monitorowanie przebiegu okresu poporodowego, badanie noworodków
profilaktyka chorób kobiecych i patologii położniczych
prowadzenie działalności edukacyjno-zdrowotnej m.in. w zakresie metod planowania rodzin, przygotowywania do rodzicielstwa.
Wybór położnej
można dokonać poprzez złożenie tzw. deklaracji wyboru położnej opieki zdrowotnej (POZ) za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (szczegółową instrukcję znajdziesz TUTAJj).
Edukacja przedporodowa
prowadzona przez położną obejmuje przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią, a także szeroko pojętego rodzicielstwa.
Przygotowanie to odbywa się również w formach zajęć realizowanych grupowo. W Centrum Medycznym Medhouse od wielu lat zajęcia takie dla przyszłych rodziców prowadzi położna Stanisława Majzner (czytaj więcej: AKADEMIA RODZICA).
Opieka w trakcie ciąży
W okresie ciąży przyszła matka odwiedza położną wielokrotnie – tym częściej, im bardziej zbliża się termin porodu. Położna zwraca uwagę na stan zdrowia ciężarnej (również jej stan emocjonalny), przekazuje zalecenia i informacje odnośnie do właściwie przebiegającej ciąży, dba o optymalne przygotowanie porodu. W przypadku ewentualnych powikłań ocenia, czy kobietę należy skierować do ginekologa.
Opieka nad noworodkiem – wizyty patronażowe
Pierwsza wizyta położnej odbywa się krótko po opuszczeniu szpitala przez matkę z nowo narodzonym dzieckiem – nie później niż 48 godzin od zawiadomienia o opuszczeniu „porodówki” przez matkę i dziecko. W trakcie wizyty położna przeprowadza badanie dziecka – m.in. pomiary masy ciała, obwodu głowy i klatki piersiowej. Zajmuje się również profilaktyką zakażeń. Niezwykle ważna rola przypada położnej wobec wykrywania ewentualnych powikłań – fizycznych i psychicznych – u matki lub u dziecka. Im wcześniej problemy te zostaną wykryte, tym skuteczniej można je leczyć.
Nie mniej istotne jest udzielanie pomocy w budowaniu więzi matki z nowonarodzonym dzieckiem – zwłaszcza w kontekście karmienia piersią oraz innych czynności wykonywanych wobec maluszka, na przykład kąpieli, przebierania, przewijania itd.
Podczas kolejnych wizyt opieka położnej polega na obserwacji i ocenie rozwoju fizycznego, monitorowaniu odruchów noworodka, sposobu karmienia, wykrywaniu objawów patologicznych. Rodzice korzystają również z prowadzonej przez położną edukacji zdrowotnej, porad dotyczących pielęgnacji noworodka, karmienia, szczepień ochronnych, badań profilaktycznych itd.
Wizyty położnej trwają do zakończenia 2 miesiąca życia dziecka.