Badanie kardiotokograficzne – KTG. Kontrolę nad prawidłowym przebiegiem ciąży, stanem matki i dziecka zapewniają regularne wizyty u ginekologa, a także badania, które pozwalają określić, czy coś nie zagraża ich zdrowiu. Zazwyczaj jest to USG, rutynowe badania laboratoryjne: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, poziom glukozy. Wśród zlecanych badań jest również kardiotokografia – w skrócie KTG.
USG ginekologiczne. Lekarz może wykonać badanie USG ginekologiczne, jeśli przypuszcza, że pacjentka ma zmiany chorobowe lub wady rozwojowe narządów rodnych. Badanie może wykryć szereg nieprawidłowości – np. guzy jajnika, mięśniaki, zwyrodnienia szyjki macicy. USG ginekologiczne robi się także w ciąży, by ocenić m.in. stan płodu.
Cytologia to jedno z podstawowych badań profilaktycznych kobiet. Pozwala wykryć niepokojące zmiany i określić, czy pacjentka znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Badanie wykrywa chorobę jeszcze we wczesnym stadium – kiedy jest ona w pełni wyleczalna.
Depresja poporodowa. Obniżony nastrój tuż po porodzie jest zjawiskiem normalnym. Nazywany bywa smutkiem poporodowym, a potocznie: baby blues. Problem dotyczy większości młodych mam i zwykle samorzutnie mija po pewnym czasie. Zdarza się jednak, że obniżenie nastroju po porodzie nasila się i przeradza w depresję poporodową. Choroba w tej postaci wymaga pomocy medycznej.