
Paradontoza to infekcja atakująca tkanki przyzębia. Chorobę wywołują zwykle bakterie, które namnażają się w jamie ustnej wskutek niewłaściwej jej higieny, zwłaszcza nieprawidłowego szczotkowania zębów. Lekceważenie paradontozy może prowadzić do niszczenia struktur utrzymujących zęby. Niestety w skrajnych przypadkach może się to skończyć ich całkowitą utratą.
Paradontoza to infekcja atakująca tkanki przyzębia. Chorobę wywołują zwykle bakterie, które namnażają się w jamie ustnej wskutek niewłaściwej jej higieny, zwłaszcza nieprawidłowego szczotkowania zębów. Lekceważenie paradontozy może prowadzić do niszczenia struktur utrzymujących zęby. Niestety w skrajnych przypadkach może się to skończyć ich całkowitą utratą.
Czyść zęby!
Za powstanie paradontozy odpowiada zwykle nieprawidłowe (niedokładne, zbyt rzadkie) szczotkowanie zębów. W naszych ustach stale bytują rozmaite bakterie, które w połączeniu ze śliną oraz resztkami jedzenia tworzą tzw. płytkę bakteryjną (białożółty nalot) osadzającą się na zębach i wzdłuż linii dziąseł. Prawidłowe i odpowiednio częste (przynajmniej dwukrotne w ciągu dnia) czyszczenie zębów skutecznie ją usuwa. Jeśli jednak tak się nie dzieje, z czasem płytka twardnieje i przekształca się w kamień nazębny. Bakterie gromadzą się na naszych zębach, a wydzielane przez nie toksyny doprowadzają tkankę do stanu zapalnego. Czasem wystarczy przez kilka dni zaniedbać dokładne szczotkowanie zębów, by rozwinęło się zapalenie dziąseł.
Powstający na granicy dziąsła i zębów kamień rozrasta się w kierunku korzeni, niszcząc tzw. przyzębie, czyli układ utrzymujący ząb w kości. Jeżeli dojdzie tam do stanu zapalnego, zęby są coraz słabiej osadzone. Tkanki stanowiące dla nich podporę ulegają zniszczeniu, a dziąsła opuszczają się, odsłaniając korzenie. Połączenie między zębem a otaczającymi tkankami ulega osłabieniu – w efekcie dochodzi do chwiania się a nawet wypadania zębów. Następstwem tego niszczycielskiego procesu może być nawet konieczność usunięcia (zdrowych) zębów.
Inne przyczyny
Niedokładne czyszczenie zębów to główna przyczyna zapalenia dziąseł i paradontozy – ale nie jedyna. Wśród czynników zwiększonego ryzyka wystąpienia schorzenia wymienia się m.in. palenie papierosów, cukrzycę, nieprawidłową dietę. Niemałą rolę w tym przypadku odgrywa również nadmierny stres, który osłabia układ odpornościowy. Co więcej – związane ze stresem wzmożone napięcie mięśniowe powoduje silne zaciskanie zębów oraz ich nocne zgrzytanie (tzw. bruksizm). W ten sposób nierzadko dochodzi do uszkodzeń zębów oraz tkanek przyzębia.
Objawy
Najbardziej charakterystycznym i łatwym do zaobserwowania objawem paradontozy jest krwawienie z dziąseł. Dochodzi do niego przeważnie podczas szczotkowania zębów, ale może też występować np. w trakcie jedzenia, pod naciskiem języka, a nawet samoistnie. Zazwyczaj też dziąsła są zaczerwienione, obrzmiałe.
Niestety bardzo często pierwsze objawy paradontozy są ignorowane, przez co pacjenci zgłaszają się do ORTODONTY lub stomatologa zbyt późno.
Namnażające się na skutek złej higieny jamy ustnej bakterie stopniowo „wchodzą” w przestrzeń międzyzębową, a następnie głębiej – do tzw. kieszonek dziąsłowych. Ich gromadzenie powoduje procesy gnilne, odpowiedzialne za charakterystyczny dla paradontozy brzydki zapach z ust. Pojawia się też nadwrażliwość szyjek zębowych na zimno i ciepło – picie gorącej kawy czy jedzenie lodów skutkuje „iskrzeniem” bólu. Stopniowo obniża się także linia dziąseł, co sprawia, że zęby wydają się dłuższe. W zaawansowanym stadium, z dziąseł przy zębach wydostaje się ropna wydzielina. To najwyższy czas, by szukać pomocy lekarskiej i ratować zęby.
Konsekwencje
Rozwijająca się paradontoza pociąga za sobą coraz poważniejsze dla zdrowia i codziennego funkcjonowania skutki. Zaczyna się od nieświeżego oddechu – bakterie wywołujące zapalenie przyzębia rozwijają się w kieszeniach dziąseł i wytwarzają (nieprzyjemne dla powonienia rozmówców) lotne związki siarki.
Chwiejne zęby powodują problemy podczas jedzenia. Jeśli schorzenie będzie się utrzymywało, a co gorsza – skutkowało utratą zębów, osoby dotknięte paradontozą będą skazane na jedzenie tylko miękkich pokarmów.
Postępujące zapalenia przyzębia osłabia, a następnie niszczy struktury nośne zębów – w tym otaczająca kość. Poluzowane na skutek tego zęby albo same wypadną, albo będą wymagały usunięcia.
Nieprzyjemnych, a nawet groźnych skutków paradontozy można uniknąć, jeżeli będziemy prawidłowo dbać o higienę naszych zębów. W przypadku wystąpienia objawów choroby, a zwłaszcza ich nasilania się, konieczna jest konsultacja z lekarzem ORTODONTĄ, który zaproponuje odpowiednie leczenie.
CZYTAJ TAKŻE:
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.