Ortopedia, w tym także dziecięca, zajmuje się diagnozowaniem chorób układu ruchu, ich leczeniem oraz profilaktyką. W przypadku dzieci i młodzieży ortopeda udziela specjalistycznych porad medycznych m.in. w zakresie wad postawy, urazów kości oraz stawów. Z ortopedą rodzice powinni skonsultować wszelkie niepokojące zmiany w obrębie narządów ruchu, jakie zachodzą podczas rozwoju dziecka. Ortopeda zapobiega powikłaniom, które mogą pojawiać się w dojrzałym życiu i stanowić poważne utrudnienie w poruszaniu. Bardzo często zaniedbania w tym obszarze doprowadzają w przyszłości do trwałego inwalidztwa.
W jakich przypadkach należy udać się z dzieckiem do ortopedy?
W odniesieniu do dzieci i młodzieży wizyta u ortopedy szczególnie wskazana jest w takich sytuacjach, jak:
wady rozwojowe w zakresie układu ruchu u noworodka lub niemowlęcia
deformacje kończyn
asymetria w wyglądzie narządów ruchu lub kości
nieprawidłowe działanie mięśni lub stawów u malucha,
dysplazje stawów biodrowych (wrodzone, wadliwie ukształtowane biodro)
stwierdzone płaskostopie
urazy u dziecka – złamanie, zwichnięcie lub skręcenie
powikłania pourazowe
powikłania po leczeniu operacyjnym ortopedycznym,
wykrycie u dziecka opóźnień w rozwoju ruchowym w porównaniu z innymi rówieśnikami
wady postawy – np. skoliozy, czyli boczne skrzywienia kręgosłupa albo nieprawidłowości jego wygięcia.
Ortopeda dziecięcy zwraca szczególną uwagę nie tylko na budowę ciała dziecka i jego kości, ale także na budowę mięśni oraz możliwości ruchowe.
W przypadku niemowlaków szczególną wagę ortopeda przywiązuje do budowy bioder. Nieprawidłowości w tym zakresie są bowiem jedną z najczęstszych przyczyn patologii ortopedycznych i powikłań w późniejszym okresie życia.
Do specjalisty ortopedii można się także udać doraźnie w sytuacji urazu dziecka, następnie odwiedzać go systematyczne podczas leczenia i rehabilitacji pourazowej.
Niektóre schorzenia wymagają leczenia operacyjnego, którym zajmuje się ortopeda chirurg dziecięcy.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.