Osteoporoza to choroba układu kostnego człowieka. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości oraz spójności kości. Powoduje to wyższą podatność na złamania, które mogą nastąpić przy niewielkich nawet obciążeniach. Choroba długo rozwija się w sposób niezauważony – aż do momentu, gdy okazuje się, że kości są już tak kruche, że przestają być odporne na zwykłe, występujące w codziennym życiu naciski. Do najczęstszych przypadków należą złamania kręgów, z których tylko część objawia się w postaci ostrego bólu. Inną groźną konsekwencją osteoporozy jest złamanie kości udowej.
Zespół cieśni nadgarstka. Pojawiają się trudności przy wykonywaniu prostych, codziennych czynności, wypadają przedmioty z ręki, okolice kciuka i nadgarstka ogarnia mrowienie? Może to oznaczać zespół cieśni nadgarstka. Choroba dotyka coraz więcej osób, zwłaszcza pracowników biur i studentów spędzających codziennie wiele godzin z dłońmi operującymi przy klawiaturze komputera. W przypadku zaobserwowania u siebie objawów cieśni nadgarstka należy się zgłosić do właściwego specjalisty – ortopedy i/lub rehabilitanta. Jeśli farmakoterapia lub fizykoterapia nie przyniosły spodziewanych rezultatów, a schorzenie ma postać zaawansowaną, konieczny może się okazać zabieg wykonany przez specjalistę.
Ból biodra poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może wynikać z różnych przyczyn, a dokładne ich określenie wymaga specjalistycznych badań. Szczególnie narażeni na tę przypadłość są seniorzy, jak również osoby o dużej aktywności ruchowej (np. sportowcy) lub wykonujące prace fizyczne związane z wysokim ryzykiem urazu lub nadmiernego przeciążenia stawu. Jeżeli ból biodra jest stosunkowo łagodny i towarzyszy nam od niedawna, czasem wystarczy po prostu odpoczynek. Jednakże w przypadku, gdy utrzymuje się, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ortopedą, ponieważ może okazać się objawem poważnego schorzenia.
Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (potocznie nazywanego dyskiem), czyli elastycznego elementu oddzielającego kolejne kręgi kręgosłupa. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa. Zaczyna się zwykle od bólu pleców – na przykład po długiej jeździe samochodem albo spaniu na nowym łóżku. Początkowo ból szybko mija, z czasem jednak staje się bardziej dokuczliwy i trwa coraz dłużej.