Okulista zajmuje się leczeniem, diagnostyką oraz profilaktyką chorób oka, a także powiek, spojówek, narządu łzowego czy mięśni zewnętrznych oka.
Okulista jest lekarzem, z którym konsultuje się przypadki nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku.
Bada i leczy pacjentów w każdym wieku.
Jakie choroby leczy okulista
W zasadzie wszystkie choroby, które dotyczą narządu wzroku i struktur otaczających. Wśród najczęściej wymienianych chorób, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza okulisty wymienia się:
wady wzroku – np. krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm
choroby spojówek
choroby powiek
choroby narządu łzowego
choroby oczodołu
choroby gałki ocznej – np. zaćma, bielmo
choroby nerwu wzrokowego.
Kiedy skonsultować się z okulistą
Poza profilaktycznymi, odbywanymi najlepiej regularnie, wizytami u okulisty, na konsultacje warto się umówić, gdy zauważymy u siebie (lub bliskich osób) takie problemy, jak:
pogorszenie się ostrości wzroku
zwiększona częstotliwość mrugania
nawracające stany zapalne spojówek i powiek
mrużenie oczu w trakcie czytania
zaburzenia pola widzenia
podwójne widzenie
pieczenie oraz swędzenie gałki ocznej
światłowstręt
silne przekrwienie oka.
Podspecjalizacje
Część lekarzy okulistów specjalizuje się w wąskich dziedzinach okulistyki i zajmuje się określonymi chorobami lub grupą chorób narządów wzroku. Jedną z podspecjalizacji jest chirurgia okulistyczna, która zajmuje się leczeniem takich schorzeń, jak jaskra, choroba zezowa czy zaćma.
Jakie badania wykonuje okulista
Ocena ostrości wzroku. To najczęstsze badanie wykonywane w gabinecie okulistycznym. Pozwala ocenić jakość widzenia, a także umożliwia rozpoznanie chorób, które uszkadzają wzrok.
Badanie pola widzenia. Pozwala ocenić, jak dużą część obrazu widzi oko pacjenta podczas patrzenia w jeden centralnie ułożony punkt. To badanie stosuje się zwykle w diagnostyce jaskry.
Badanie dna oka. To badanie pozwala ocenić struktury wyściełające gałkę oczną od wewnątrz – stan siatkówki oka oraz naczyń krwionośnych.
Badanie USG oka. Zazwyczaj wykonywane jest przed operacją zaćmy.
Pomiar ciśnienia w gałce ocznej. Służy ono m.in. jako badanie przesiewowe w kierunku jaskry, która jest najczęstszą przyczyną podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej.
Okulistyka zachowawcza
Okulista specjalizujący się w okulistyce zachowawczej zajmuje się wszelkimi chorobami, które nie wymagają leczenia operacyjnego. Dotyczy to m.in.:
Korekcja wad wzroku. Nieinwazyjna korekcja wad wzroku odbywa się z wykorzystaniem okularów lub soczewek kontaktowych. Okulista przeprowadza dokładne badanie okulistyczne wzroku, za pomocą którego określa wadę, ostrość, rozróżnianie kolorów, pole widzenia, współistnienie innych zaburzeń (np. astygmatyzm). Następnym etapem jest dobranie odpowiednich do wady soczewek.
Leczenie schorzeń gałki ocznej – np. jaskry.
Stany zapalne oka. Najczęściej spotykane i najpowszechniejsze jest zapalenie spojówek, ale może to być również na przykład zapalenie naczyniówki. Choroby te mogą mieć charakter np. alergiczny czy autoimmunologiczny.
Powikłania okulistyczne innych chorób – np. nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.