
NIEWYDOLNOŚĆ NEREK. Zdecydowana większość osób dotkniętych chorobą nerek nie jest jej świadoma. Tymczasem z upływem lat choroba „po cichu” rozwija się i niestety często prowadzi do przedwczesnej śmierci.
Niewydolność nerek oznacza, że stopniowo przestają one pełnić swoje funkcje, w tym najważniejszą – filtrację krwi. W efekcie wydalana jest zbyt mała ilość wody, a w organizmie odkładają się coraz większe ilości toksyn i produktów przemiany materii. To prowadzi do stopniowego upośledzenia pracy kolejnych narządów, ponieważ „zanieczyszczona” krew dociera do każdego organu i zaburza ich funkcje.

Kamica nerkowa (moczowa) to obecność w układzie moczowym złogów (potocznie: „kamieni”) powstałych z substancji, które znajdują się w moczu. Zwykle występują one tam w postaci rozpuszczonej. Czasem jednak tworzą się kryształki – początkowo drobne („piasek w nerkach”), które następnie łączą się w coraz większe. Prowadzi to do powstania złogów (kamieni moczowych), których obecność powoduje objawy kamicy nerkowej.

Pojawienie się krwi w moczu najczęściej jest objawem nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek lub dróg moczowych. W niektórych przypadkach problem możemy stwierdzić „gołym okiem”. Ze względu na dużą zawartość czerwonych krwinek (erytrocytów), wydalany płyn ma wtedy czerwony lub brunatny kolor, czasem nawet widoczne (i niestety boleśnie odczuwalne) są w nim skrzepy. W takich sytuacjach mówimy o krwiomoczu. Bywa jednak, że obecność czerwonych krwinek ma śladowy charakter i można je dostrzec tylko pod mikroskopem (stan taki określa się jako krwinkomocz).
Obecność krwi w moczu jest niepokojącym sygnałem płynącym z naszego organizmu i nie wolno go lekceważyć. Jeżeli się pojawi, niezwłocznie trzeba skonsultować się z lekarzem, który określi przyczynę dolegliwości oraz leczenie.

Miażdżyca to rozwijający się – zwykle latami – proces chorobowy dotyczący naczyń tętniczych. W jego efekcie może dojść do ograniczenia przepływu krwi i w konsekwencji zmniejszenie zaopatrzenia poszczególnych narządów w tlen i składniki odżywcze. Choroba polega na odkładaniu się w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych tzw. blaszek miażdżycowych, które zmniejszają światło naczynia i utrudniają przepływ krwi. Może to prowadzić do niebezpiecznych powikłań dotykających zaopatrywanych przez nie narządów. W rezultacie miażdżyca bywa odpowiedzialna za udary mózgu, zawały mięśnia sercowego oraz niedokrwienne uszkodzenia innych organów.