Laryngolog (otorynolaryngolog) zajmuje się chorobami uszu, krtani, nosa oraz gardła. W zakresie jego specjalizacji znajdują się również kości skroni, zatok przynosowych, jamy ustnej, przełyku, oskrzeli oraz tchawicy.
Poza leczeniem farmakologicznym laryngolog może również wykonać leczenie chirurgiczne zatok przynosowych, gruczołów ślinowych, języka, chirurgię szczęki, a także wykonać endoskopię dolnych dróg oddechowych oraz przełyku.
Wizytę u laryngologa powinno się rozważyć w sytuacji wystąpienia takich objawów, jak:
krwawienia z nosa
przewlekły katar
bóle gardła
oddychanie przez usta
zawroty i nawracające bóle głowy
zaburzenia węchu i smaku
przewlekła chrypka
zapalenie zatok, gardła, oskrzeli i tchawicy
bóle uszu i nieprzyjemne szumy czy uczucie zatkania skutkujące niedosłuchem
zaburzenia równowagi
zaburzenia przełykania.
Węższe specjalizacje
Różnorodność problemów zdrowotnych, z jakimi pacjenci zgłaszają się do laryngologa pociągnęła za sobą wyodrębnienie się węższych specjalizacji.:
foniatra – zajmuje się zaburzeniami mowy i głosu
audiolog – zajmuje się różnymi nieprawidłowościami słuchu
rynolog – zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń nosa oraz zatok przynosowych
neurootolog – zajmuje się profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem zaburzeń równowagi i słuchu, a także ich związków z centralnym i obwodowym układem przedsionkowym i słuchowym
laryngolog onkologiczny
otolaryngolog dziecięcy.
Laryngolog – diagnozowane choroby
Leczeniu laryngologicznemu podlega spory zakres chorób, m.in.:
zapalenia gardła, zatok, krtani
niedosłuch
angina ropna
przerośnięte migdałki podniebienne
zapalenia ucha (wewnętrznego, zewnętrznego i środkowego)
polipy nosa i krtani
urazy i nieżyt nosa
nieżytowe zapalenia trąbki słuchowej
bezdech senny
guzy pojawiające się w obrębie głowy i szyi.
Leczenie laryngologiczne
Stosowane przez laryngologa leki pomagają zwalczyć stan zapalny, natomiast w niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie leczenia chirurgicznego. Laryngolog wykonuje zabiegi, których celem jest usunięcie wad wrodzonych, a także przeciwdziałanie konsekwencjom przewlekłego stanu zapalnego lub nowotworów. Laryngolog zajmuje się również chirurgią szczęki, zabiegami z wykorzystaniem endoskopu w obrębie przełyku i dolnych dróg oddechowych.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.