
Elektrokardiografia (EKG) jest nieinwazyjnym, bezbolesnym badaniem, wykonywanym w celu oceny pracy serca oraz wykrycia ewentualnych jej zaburzeń.
Elektrokardiografia znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu chorób – np. arytmii serca, choroby wieńcowej lub zapalenia mięśnia sercowego.
W badaniu EKG na ciele pacjenta (klatce piersiowej oraz kończynach) umieszcza się elektrody, a uzyskane w ten sposób dane zapisywane są w formie wykresu – tzw. elektrokardiogramu.

Niektóre choroby układu oddechowego wymagają podania pacjentowi leku głęboko do oskrzeli. Taki zabieg możliwy jest dzięki nebulizacji, czyli aplikowaniu preparatu leczniczego w postaci aerozolu lub mgiełki. Nebulizację wykorzystuje się nie tylko w przypadku chorób – z powodzeniem bywa również stosowana w celach profilaktycznych. Zabieg przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnych urządzeń, tzw. nebulizatorów, które zmieniają stan skupienia leku z płynnego w aerozolową mgiełkę do inhalacji. Znajdujące się w niej cząstki wnikają do dróg oddechowych.

Masz rozpoznaną astmę oskrzelową (lub jej podejrzenie), pracujesz w warunkach zanieczyszczenia powietrza, palisz papierosy, masz świszczący oddech, przewlekły kaszel, duszności, szybko się męczysz, “łapiesz” infekcje dróg oddechowych… – to problemy, które warto skonsultować z lekarzem i zbadać swoje płuca. Pomocne w tym może być badanie spirometryczne.
Spirometria (badanie spirometryczne) polega na pomiarze objętości płuc oraz przepływu powietrza przez układ oddechowy.
Podczas spirometrii ocenia się objętość wydychanego i wdychanego powietrza.

Audiometria tonalna to badanie słuchu, które umożliwia określenie progu słyszenia dźwięków – tym samym zdiagnozowanie rodzaju i stopnia ubytku słuchu. Diagnostykę w tym zakresie przeprowadza się w ramach badań przesiewowych, na zlecenie lekarza laryngologa (podejrzewającego zmiany chorobowe u pacjenta) lub lekarza medycyny pracy (szczególnie tam, gdzie pracownicy narażeni są na silny hałas).

Problemy ze wzrokiem – wbrew potocznym przekonaniom – nie dotyczą jedynie ostrości widzenia i konieczności doboru odpowiednich szkieł korekcyjnych. Wiele osób orientuje się, że coraz częściej muszą odwracać głowę, by dostrzec obiekty, które znajdują się z boku. Objaw ten świadczyć może o ubytkach w polu widzenia. Stwierdzić je może specjalista przy pomocy badania wzroku zwanego perymetrią (badaniem pola widzenia). Polega ona na ustaleniu, jak dużą przestrzeń widzi osoba, której oko jest nieruchome. Perymetrię stosuje się w diagnostyce wielu schorzeń – nie tylko okulistycznych.

Położna jest obecna na każdym etapie życia kobiety. Wspiera ją w okresie ciąży, podczas porodu i w opiece nad noworodkiem, zajmuje się profilaktyką chorób kobiecych, poradnictwem dotyczącym planowania rodziny, macierzyństwa (a szerzej – rodzicielstwa). Położna zapewnia kompleksową opiekę nad matką oraz nowonarodzonym dzieckiem, pomaga „świeżo upieczonym” rodzicom przejść przez trudny dla nich okres tuż po pojawieniu się w domu nowego członka rodziny.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.