
Choroba Gravesa-Basedowa to jedna z najczęściej występujących autoimmunologicznych chorób tarczycy. Dochodzi do niej w sytuacji, kiedy gruczoł ten produkuje nadmierną ilość hormonów. Objawy obejmują m.in. powiększenie tarczycy (wole), ogólne osłabienie organizmu, kołatanie serca, utratę masy ciała, wytrzeszcz oczu Choroba występuje wielokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Nadczynność tarczycy, występuje wówczas, gdy narząd ten wytwarza więcej hormonów, niż potrzebuje organizm.
Kiedy tarczyca jest nadczynna, pewne procesy organizmu „przyspieszają”. Powoduje to między innymi wzmożone napięcie, niepokój, bezsenność, drżenie rąk, szybkie bicie serca, nadmierną potliwość, utratę masy ciała.
Nadczynność tarczycy jest jedną z najczęstszych chorób endokrynologicznych – dotyczy ok. 2% osób dorosłych (u dzieci występuje rzadko), głównie kobiet.
Schorzenie to zwykle rozwija się niepostrzeżenie.

Zespół Cushinga to grupa objawów wynikających z nadmiaru hormonów sterydowych – produkowanych przez organizm w warunkach naturalnych lub podawanych jako leki. Choroba może pojawić się w każdym wieku. Poza otyłością i rozstępami skóry prowadzi często do groźnych powikłań – m.in. nadciśnienia, cukrzycy, osteoporozy. Zdarza się, że zespół Cushinga bywa pierwszym objawem nowotworu.

Choroba Hashimoto, to inaczej przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Nazwa pochodzi od nazwiska japońskiego lekarza, który ponad 100 lat temu po raz pierwszy chorobę tę opisał. W przypadku choroby Hashimoto dochodzi do błędnej regulacji układu odpornościowego, który atakuje własną tarczycę. Powoduje to przewlekłe – choć niebolesne – zapalenie tarczycy. Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Manifestuje się ona zmniejszonym wytwarzaniem hormonów – substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania człowieka. Hormony te odpowiadają m.in. za produkcję energii cieplnej, wpływają na procesy intelektualne i nastrój, a także pracę wielu organów – serca, mięśni szkieletowych czy jelit.

Tarczyca jest narządem położonym u podstawy szyi, przylegającym do tchawicy. Składa się z dwóch płatów połączonych cieśnią. Ma wielkość motyla i kształtem trochę go przypomina. Niewielki ciężar tarczycy (ok. 30 gramów) zupełnie nie współgra z ogromną rolą, jaką pełni w organizmie. Produkuje bowiem hormony, które spełniają bardzo ważne funkcje. Między innymi regulują metabolizm organizmu, czyli przemiany energetyczne oraz wpływają na procesy wytwarzanie ciepła i utrzymywanie prawidłowej temperatury ciała.

Biopsja to rodzaj zabiegu diagnostycznego polegającego na pobraniu materiału biologicznego z tkanek podejrzewanych o zmiany chorobowe. Pobrany materiał jest następnie badany z wykorzystaniem mikroskopu lub innymi metodami laboratoryjnymi.
BAC – biopsja aspiracyjna cienkoigłowa – jest najczęściej wykonywanym rodzajem biopsji. Pozwala na pobranie materiału cytologicznego (w postaci komórek) i ocenę ewentualnych zmian nowotworowych lub zapalnych.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.
32 459 10 15
