Dietetyk to specjalista, do którego udajemy się, aby pozbyć się złych nawyków żywieniowych, zwalczyć nadmierne kilogramy i odzyskać dobre samopoczucie. Dietetyk pomaga ustabilizować wagę poprzez dopasowanie rodzaju diety do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Jego zadaniem jest nie tylko ułożenie prawidłowego jadłospisu, lecz przede wszystkim dobranie go pod kątem stanu zdrowia pacjenta.
Dietetyk posiada specjalistyczną wiedzę na temat podstawowych jednostek chorobowych, których leczenie może wymagać zmiany nawyków żywieniowych (np. cukrzycy). Wie, jak należy dopasować dietę, aby zatrzymać rozwój choroby i pomóc wrócić pacjentom do pełnego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Wiele osób ma problemy z wagą i prawidłowym sposobem odżywiania. Niestety coraz częściej dotyczy to również dzieci. Siedzący tryb życia, długotrwały stres, a także niektóre choroby również negatywnie wpływają na naszą sylwetkę i samopoczucie.
DIETETYK NIE JEST LEKARZEM, nie ma też prawa wystawiać recept czy zwolnień lekarskich. Niemniej jednak jego rola w leczeniu niektórych schorzeń jest nieoceniona. Z tego względu ze wsparcia dietetyków coraz częściej korzystają szpitale, przychodnie, poradnie specjalistyczne, ale też placówki opiekuńczo-wychowawcze, placówki edukacyjne, sanatoria, uzdrowiska, gabinety SPA, ośrodki sportowe.
DIETETYK POMOŻE SCHUDNĄĆ. Wiele osób odwiedza dietetyka z powodu nadwagi, która nie znika mimo stosowania różnych diet czy aktywności fizycznej. Celem dietetyka w tej sytuacji będzie ustalenie przyczyny powstania nadwagi, dokładne przeanalizowanie nawyków żywieniowych pacjenta, a następnie ułożenie diety w taki sposób, by pozwolić mu schudnąć bez uciążliwego głodzenia się.
DIETETYK KLINICZNY. Jedną ze specjalizacji w tej dziedzinie jest dietetyk kliniczny, który zajmuje się sposobem żywienia osób przechodzących jakąś poważną chorobę. Dietetyk kliniczny dobiera rodzaj diety na podstawie wiedzy o zależnościach między układem pokarmowym, a innymi układami organizmu. Do podstawowych obowiązków dietetyka klinicznego należy nie tylko dopasowanie diety do chorego, ale też edukowanie jego oraz jego opiekunów w zakresie żywienia.
Różnego rodzaju choroby i przyjmowane leki mają ogromny wpływ na metabolizm, spalanie i odkładanie tkanki tłuszczowej. Wobec tego ustalając nowy sposób żywienia, dietetyk bierze to pod uwagę. Przed wskazaniem jakiegokolwiek sposobu żywienia, najpierw zleci wykonanie podstawowych badań diagnostycznych. Dietetyk powinien też na bieżąco aktualizować dietę w oparciu o najnowsze wyniki badań pacjenta, by nie doprowadzić do niedoborów witamin i innych składników odżywczych.
Warto zgłosić się do dietetyka w przypadku zmagania się z takimi CHOROBAMI, jak:
cukrzyca
insulinooporność
hipoglikemia
niedoczynność i nadczynność tarczycy
choroba Hashimoto
refluks żołądkowo-przełykowy
choroba wrzodowa
wrzodziejące zapalenie jelit
zespół jelita drażliwego
przerost flory bakteryjnej jelit
łuszczyca
atopowe zapalenie skóry
zaburzenia miesiączkowania
anemia i niedokrwistość
nadciśnienie
osteoporoza
W CM MEDHOUSE można skonsultować się ze specjalistą w zakresie dietetyki klinicznej mgr Justyną Stawarską w przychodni w Wodzisławiu Śl. (ul. Radlińska 68) we wtorki od godziny 15.