Stopa cukrzycowa (a dokładnie: zespół stopy cukrzycowej) to jedno z najbardziej dramatycznych powikłań cukrzycy. W efekcie choroby zmniejsza się wrażliwość bólowa stóp, utrudnia się gojenie ran i owrzodzeń. Osłabieniu ulegają również kości oraz stawy, co prowadzi do deformacji stopy i utrudnia chodzenie. Brak odpowiedniej (i odpowiednio wczesnej) terapii może skutkować nawet amputacją kończyny.
Powikłania cukrzycy dzieli się na wczesne (ostre) i późne (przewlekłe). Dla osób chorych na cukrzycę, u których poziom cukru we krwi nie jest wyrównany, największe zagrożenie stanowią choroby sercowo-naczyniowe. Diabetycy często zmagają się także z ostrymi infekcjami oraz szeregiem innych problemów zdrowotnych. Niektóre z nich mogą nawet prowadzić do śmierci.
Cukrzycowa choroba nerek (dawniej nazywana nefropatią cukrzycową) to uszkodzenie nerek rozwijające się w wyniku przewlekłej hiperglikemii. Należy do powikłań naczyniowych cukrzycy. Oznacza zmiany w nerkach wywołane przez zwiększone stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię). Nefropatia cukrzycowa występuje u ok. 20-30% chorych na cukrzycę. Nieleczona może prowadzić do niewydolności nerek.
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną wywołaną brakiem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Schorzenie to charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Liczba chorych na cukrzycę stale rośnie. Niestety wiele osób nie wie, że choruje. Początkowa bezobjawowa faza cukrzycy może trwać nawet wiele lat. Tymczasem wczesne wykrycie cukrzycy i rozpoczęcie leczenia pozwala uniknąć wielu powikłań zdrowotnych.