Dermatolog jest lekarzem, którego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie schorzeń skóry, a także chorób włosów i paznokci. Rolą dermatologa jest ocena, czy zaobserwowane zmiany są wadą samej skóry, czy też objawem innych chorób, jak np. alergia, choroby zakaźne czy nowotwory.
W obrębie dermatologii wyróżnia się różne specjalizacje szczegółowe, np.:
dermatologię dziecięcą,
medycynę estetyczną,
kosmetologię.
Jakie choroby diagnozuje dermatolog?
Wśród najczęstszych chorób diagnozowanych przez dermatologa należy wymienić:
problemy z cerą (np. trądzik, pękające naczynka),
łojotokowe zapalenie skóry,
łuszczycę,
świerzb,
nadmierne wypadanie włosów,
łupież,
egzema,
pieprzyki,
różne postacie opryszczki,
nadmierna potliwość,
grzybice skóry i paznokci,
odleżyny,
rozstępy,
nowotwory skóry.
Badanie i leczenie dermatologiczne
Wizyta u lekarza dermatologa zazwyczaj zaczyna się od wywiadu lekarskiego. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań lekarz specjalista dokonuje diagnozy, następnie zaleca odpowiednie leczenie. Metody leczenia są ściśle związane z rodzajem chorób. Dermatolog może na przykład polecić przyjmowanie antybiotyków, stosowanie kremów, maści, żelów lub też innych preparatów do stosowania miejscowego. W szczególnych przypadkach zaleca się również terapię laserową lub zabiegi chirurgiczne.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.