Stopa cukrzycowa (a dokładnie: zespół stopy cukrzycowej) to jedno z najbardziej dramatycznych powikłań cukrzycy. W efekcie choroby zmniejsza się wrażliwość bólowa stóp, utrudnia się gojenie ran i owrzodzeń. Osłabieniu ulegają również kości oraz stawy, co prowadzi do deformacji stopy i utrudnia chodzenie. Brak odpowiedniej (i odpowiednio wczesnej) terapii może skutkować nawet amputacją kończyny.
Choroby skóry głowy – takie jak łupież, łojotok czy łuszczyca – mogą być spowodowane niewłaściwą pielęgnacją lub stanami zapalnymi. Wszelkie niepokojące objawy, jak łuszczenie, świąd czy pojawiające się zaczerwienienia skóry, powinny być skonsultowane ze specjalistą dermatologiem. Wczesna interwencja medyczna pozwala zatrzymać i odwrócić zmiany chorobowe, przywracając skórze zdrowie oraz atrakcyjny wygląd.
Wrastające w skórę paznokcie. Dolegliwość powoduje ból, stan zapalny oraz ropnie. Pomóc w niej może konsultacja z lekarzem specjalistą – podologiem lub dermatologiem. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się interwencja chirurga lub chirurga dziecięcego. Wrastające paznokcie są przypadłością, która dotyczy zwykle paznokci u stóp, zwłaszcza dużego palca (paznokieć jest tu najtwardszy i najmocniej wbija się w skórę). Zdarzają się również – choć są to rzadsze przypadki – wrastające paznokcie u ręki. Dolegliwość początkowo powoduje jedynie pewien dyskomfort, z czasem jednak możemy odczuwać utrudniający chodzenie ból – spowodowany wbijaniem się płytki paznokciowej w skórę palca. Problem staje się poważniejszy, gdy towarzyszy mu stan zapalny i pojawiają się ropnie.
Opryszczka wargowa to wykwit skórny pojawiający się najczęściej – jak sama nazwa wskazuje – w okolicy warg. Patologiczna zmiana wywoływana jest przez wirus HSV1. Zakażenie to jest dosyć powszechne i dochodzi do niego w każdym wieku. Osoba, u której pojawiła się opryszczka, staje się jej nosicielem aż do końca życia – choć niektórzy przechodzą ten stan zupełnie bezobjawowo. Ciekawostką jest fakt, iż opryszczka to bardzo bliska „krewna” ospy wietrznej i półpaśca.