Trampolina – niebezpieczna zabawa. Wiosna, słoneczna pogoda, rozkwitająca bujnie zieleń w parkach i ogrodach – wszystko to zachęca do zabaw na świeżym powietrzu. Aby „oderwać” dzieci od komputera czy smartfona i skłonić je do większego ruchu, rodzice zastanawiają się nad kupnem dla swoich pociech nowego roweru, hulajnogi, a coraz częściej również… trampoliny. Ta ostatnia cieszy się rosnącą popularnością. Niestety z pozoru beztroskie skoki na batucie stają się niejednokrotnie przyczyną urazów – ostrzega dr n. med. Janusz Kowalski z poradni chirurgii dziecięcej Centrum Medycznego Medhouse. – Poważne złamania, zwichnięcia, pęknięcia kości, to nierzadko finał tej zabawy.
Zapalenie wyrostka robaczkowego. Rola wyrostka robaczkowego – niewielkiego fragmentu przewodu pokarmowego – jest nie do końca jasna. Co ciekawe, bez tego narządu człowiek radzi sobie zupełnie dobrze. Jednak gdy rozwinie się w nim stan zapalny, to pozostawienie bez operacji grozi poważnymi powikłaniami, (w skrajnym przypadku nawet śmiercią!). W takiej sytuacji ważne jest szybkie postawienie diagnozy i wczesne przeprowadzenie zabiegu usunięcia wyrostka.
Stulejka oznacza zwężenie ujścia napletka. Powoduje to ból, dyskomfort, stany zapalne – dlatego konieczne jest leczenie lub ingerencja chirurgiczna. Czasem wystarczająca bywa tzw. plastyka, czyli poszerzenie napletka, w innych przypadkach konieczne jest jego częściowe lub całkowite usunięcie (tzw. obrzezanie). Choć o stulejce często mówi się w kontekście dzieci, dolegliwość ta może się pojawić w każdym wieku i z różnych przyczyn.
Rozszczep wargi i podniebienia to wrodzona wada rozwojowa, która spowodowana jest nieprawidłowym zespoleniem lub brakiem połączenia między częściami formującymi wargę. Mówiąc prościej, warga w procesie kształtowania całkowicie się nie zrosła. To częsta wrodzona wada rozwojowa, która może doprowadzić do wielu zaburzeń. Rozszczepienie utrudnia karmienie, uniemożliwia prawidłową naukę mówienia i może powodować problemy adaptacyjne. Wielkość rozszczepu podniebienia ma wpływ na możliwości leczenia oraz życie dziecka. Do powstania rozszczepów dochodzi w trakcie rozwoju płodowego. Wadę tę można wyeliminować operacyjnie.