Trampolina – niebezpieczna zabawa. Wiosna, słoneczna pogoda, rozkwitająca bujnie zieleń w parkach i ogrodach – wszystko to zachęca do zabaw na świeżym powietrzu. Aby „oderwać” dzieci od komputera czy smartfona i skłonić je do większego ruchu, rodzice zastanawiają się nad kupnem dla swoich pociech nowego roweru, hulajnogi, a coraz częściej również… trampoliny. Ta ostatnia cieszy się rosnącą popularnością. Niestety z pozoru beztroskie skoki na batucie stają się niejednokrotnie przyczyną urazów – ostrzega dr n. med. Janusz Kowalski z poradni chirurgii dziecięcej Centrum Medycznego Medhouse. – Poważne złamania, zwichnięcia, pęknięcia kości, to nierzadko finał tej zabawy.
Wady wrodzone to defekty w budowie lub funkcjonowaniu organizmu, które tworzą się na etapie życia płodowego – a więc występują już przy urodzeniu dziecka. Wady wrodzone u dzieci diagnozowane są zwykle podczas badań prenatalnych, choć niejednokrotnie ujawniają się dopiero w późniejszym okresie życia. Część z nich można leczyć jeszcze w czasie ciąży. Wady wrodzone rozpoznaje się u 2-4% noworodków. Mogą mieć różny stopień nasilenia – jedne zagrażają życiu, inne natomiast nie wpływają znacząco na funkcjonowanie dziecka. Wady wrodzone stanowią najczęstszą przyczynę niepełnosprawności – zarówno fizycznej, jak i intelektualnej. Niestety są również główną przyczyną zgonów nowo narodzonych dzieci.
Wrastające w skórę paznokcie. Dolegliwość powoduje ból, stan zapalny oraz ropnie. Pomóc w niej może konsultacja z lekarzem specjalistą – podologiem lub dermatologiem. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się interwencja chirurga lub chirurga dziecięcego. Wrastające paznokcie są przypadłością, która dotyczy zwykle paznokci u stóp, zwłaszcza dużego palca (paznokieć jest tu najtwardszy i najmocniej wbija się w skórę). Zdarzają się również – choć są to rzadsze przypadki – wrastające paznokcie u ręki. Dolegliwość początkowo powoduje jedynie pewien dyskomfort, z czasem jednak możemy odczuwać utrudniający chodzenie ból – spowodowany wbijaniem się płytki paznokciowej w skórę palca. Problem staje się poważniejszy, gdy towarzyszy mu stan zapalny i pojawiają się ropnie.
Stulejka oznacza zwężenie ujścia napletka. Powoduje to ból, dyskomfort, stany zapalne – dlatego konieczne jest leczenie lub ingerencja chirurgiczna. Czasem wystarczająca bywa tzw. plastyka, czyli poszerzenie napletka, w innych przypadkach konieczne jest jego częściowe lub całkowite usunięcie (tzw. obrzezanie). Choć o stulejce często mówi się w kontekście dzieci, dolegliwość ta może się pojawić w każdym wieku i z różnych przyczyn.
Zapalenie otrzewnej. Najczęściej zapalenie otrzewnej (błony wyścielającej od środka jamę brzuszną) spowodowane jest przedostającymi się do jamy otrzewnej bakteriami. Zapalenie otrzewnej wywołuje niedrożność przewodu pokarmowego. Kiedy obejmie całą jamę otrzewną, przebiega w sposób bardzo gwałtowny i niebezpieczny dla życia chorego.
Rola wyrostka robaczkowego – niewielkiego fragmentu przewodu pokarmowego – jest nie do końca jasna. Co ciekawe, bez tego narządu człowiek radzi sobie zupełnie dobrze. Jednak gdy rozwinie się w nim stan zapalny, to pozostawienie bez operacji grozi poważnymi powikłaniami, (w skrajnym przypadku nawet śmiercią!). W takiej sytuacji ważne jest szybkie postawienie diagnozy i wczesne przeprowadzenie zabiegu usunięcia wyrostka.
Rozszczep wargi i podniebienia to wrodzona wada rozwojowa, która spowodowana jest nieprawidłowym zespoleniem lub brakiem połączenia między częściami formującymi wargę. Mówiąc prościej, warga w procesie kształtowania całkowicie się nie zrosła. To częsta wrodzona wada rozwojowa, która może doprowadzić do wielu zaburzeń. Rozszczepienie utrudnia karmienie, uniemożliwia prawidłową naukę mówienia i może powodować problemy adaptacyjne. Wielkość rozszczepu podniebienia ma wpływ na możliwości leczenia oraz życie dziecka. Do powstania rozszczepów dochodzi w trakcie rozwoju płodowego. Wadę tę można wyeliminować operacyjnie.