Blog

Pozostałe wpisy

Badanie OCT - tomografia oka

Badanie OCT - tomografia oka

Badanie OCT (inaczej: tomografia oka, koherentna tomografia gałki ocznej, optyczna koherencyjna tomografia komputerowa) pozwala na przekrojowe zobrazowanie i ocenę poszczególnych struktur oka. Precyzja badania obrazowego pozwala na diagnostykę wielu chorób i monitorowanie zmian narządu wzroku. OCT wykrywa między innymi zwyrodnienie struktur oka (plamki żółtej), zmiany związane z przebiegiem jaskry czy…
Leczenie otyłości

Leczenie otyłości

Leczenie otyłości powinno obejmować różne aspekty choroby – wdrożenie odpowiedniej diety, dopasowaną do możliwości pacjenta aktywność fizyczną oraz wsparcie psychologiczne. W indywidualnych przypadkach stosowana bywa farmakoterapia lub operacja chirurgiczna. W poszczególnych aspektach oraz etapach radzenia sobie z otyłością wskazana jest pomoc lekarzy i konsultacje ze…
Otyłość - diagnoza, przyczyny, konsekwencje

Otyłość - diagnoza, przyczyny, konsekwencje

Otyłość to przewlekła choroba wpisana do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Powstaje zwykle w wyniku działania kilku czynników – nieprawidłowego odżywiania, małej aktywności fizycznej, a także różnorodnych czynników psychologicznych, genetycznych i hormonalnych. Indywidualne określenie przyczyn otyłości wymaga specjalistycznej diagnostyki. Leczenie otyłości nie…
Elektrokardiografia (EKG)

Elektrokardiografia (EKG)

Elektrokardiografia (EKG) jest nieinwazyjnym, bezbolesnym badaniem, wykonywanym w celu oceny pracy serca oraz wykrycia ewentualnych jej zaburzeń. Elektrokardiografia znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu chorób – np. arytmii serca, choroby wieńcowej lub zapalenia mięśnia sercowego. W badaniu EKG na ciele pacjenta (klatce piersiowej oraz kończynach) umieszcza…
Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa to zespół powtarzalnych objawów występujących u podatnych na nią ludzi po spożyciu pokarmu – niekiedy nawet w śladowej ilości - który u osób zdrowych nie wywołuje żadnych dolegliwości. Alergia pokarmowa jest chorobą o podłożu dziedzicznym, jednakże na jej wystąpienie znaczący wpływ ma stosowanie…
Zapalenie rogówki

Zapalenie rogówki

Przyczyną zmian zapalnych rogówki oka najczęściej bywają drobnoustroje chorobotwórcze – bakterie, wirusy lub grzyby, które wnikają w jej obręb. Z uwagi na ryzyko poważnych powikłań, już pierwsze objawy choroby powinny skłonić do konsultacji okulistycznej. Nieleczone zapalenie rogówki prowadzić może do jaskry wtórnej lub zaćmy. OKULISTA…
Cytologia płynna LBC

Cytologia płynna LBC

Cytologia płynna jest rodzajem badania cytologicznego, w którym pobrana próbka umieszczana jest w pojemniku ze specjalnym, płynnym podłożem. To bezbolesne, trwające zaledwie kilka minut badanie pozwala wykryć wczesne stadia raka szyjki macicy – a tym samym zapobiec rozwojowi choroby i umożliwić skuteczne jej leczenie. Rak…
Dna moczanowa - podagra, artretyzm

Dna moczanowa - podagra, artretyzm

Dna moczanowa (inaczej: podagra, skaza moczanowa lub artretyzm), to przewlekła choroba, dla której specyficzne jest gwałtowne i bolesne zapalenie stawów. Chorobę wywołuje podwyższony poziom kwasu moczowego, który krystalizuje się i odkłada w stawach, ścięgnach oraz otaczającej ich tkance. W zaawansowanej postaci dny moczanowej dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia narządu ruchu i niesprawności, a także do zajęcia innych narządów – uszkodzenia nerek, kamicy moczowej oraz tworzenia tzw. guzków dnawych w tkankach miękkich.…
Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa to nieprawidłowa tolerancja glukozy, która po raz pierwszy została zdiagnozowana w czasie ciąży. Praktycznie nie daje odczuwalnych przez pacjentki objawów – rozpoznaje się ją na podstawie odpowiednich badań wskazujących na zbyt wysoki poziom cukru. Zaburzenie to występuję u około 10 proc. ciężarnych. Najczęściej rozwija się w drugim trymestrze ciąży. W zdecydowanej większości przypadków do unormowania glikemii (poziomu glukozy we krwi) wystarcza odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Czasem konieczne…
Niewydolność serca

Niewydolność serca

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest zdolne do pompowania odpowiedniej ilości krwi. W konsekwencji do poszczególnych narządów dociera zbyt mało tlenu niezbędnego do ich funkcjonowania. Wśród typowych objawów niewydolności serca wymienia się: duszności, uczucie zmęczenia, obrzęki. Nie leczona choroba może prowadzić do śmierci. Jednakże przy odpowiednim prowadzeniu…
Neuropatia cukrzycowa

Neuropatia cukrzycowa

Neuropatia cukrzycowa należy do najczęstszych powikłań cukrzycy. Występuje w obu jej typach. Neuropatia może również powstać z przyczyn niezwiązanych z cukrzycą – np. w wyniku nadużywania alkoholu, w przebiegu chorób nowotworowych czy neurologicznych. Przyczyną neuropatii cukrzycowej jest nadmierne stężenie glukozy we krwi, w wyniku którego pojawiają się patologiczne zmiany w…
Oparzenia

Oparzenia

Oparzeń najczęściej doznajemy w wyniku działania wysokich temperatur – ognia, gorących płynów itp. Czasem przyczyną bywa energia elektryczna (porażenie prądem), promieniowanie elektromagnetyczne (np. słoneczne UV) lub żrąca substancja chemiczna. Powstałe w wyniku oparzenia uszkodzenia naskórka czy skóry mogą mieć różne stopnie. Sposób, w jaki należy pomóc osobie oparzonej (ew. sobie)…
Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe

Z zaburzeniami lękowymi mamy do czynienia wtedy, gdy reagujemy lękiem na sytuacje, których realnie nie powinniśmy się obawiać lub stan ten utrzymuje się mimo, że zagrożenie dawno już minęło. Przedłużający się niepokój i związane z nim napięcie mogą poważnie utrudniać radzenie sobie z codziennymi sprawami. Taki lęk wywiera paraliżujący wpływ…
Tomograf komputerowy Wodzisław Śląski - badanie

Tomograf komputerowy Wodzisław Śląski - badanie

Tomografia komputerowa to nowoczesne narzędzie diagnostyczne pozwalające w krótkim czasie precyzyjnie ocenić stan struktur wewnętrznych organizmu. Tomografia komputerowa (TK) jest badaniem obrazowym wykorzystującym promieniowanie jonizujące. Tomograf pozwala m.in.:skutecznie wykryć ewentualne nieprawidłowości (np. zmiany nowotworowe),lepiej zorientować się w budowie i położeniu narządów czy guzów, które mają być operowane,monitorować postępy leczenia i…
RTG kręgosłupa

RTG kręgosłupa

RTG (nazywane również „prześwietleniem”) kręgosłupa jest badaniem obrazowym, które pozwala lekarzowi ocenić stan poszczególnych odcinków kręgosłupa. Metodę wykorzystuje się podczas diagnozowania np. wad postawy, zmian zapalnych czy zwyrodnieniowych, a także w przypadku urazów i bóli kręgosłupa. Badanie pozwala wykluczyć lub zdiagnozować chorobę, a następnie rozpocząć odpowiednie leczenie. Badanie RTG wykorzystuje…
Nebulizacja - zadbaj o "zdrowy oddech"

Nebulizacja - zadbaj o "zdrowy oddech"

Niektóre choroby układu oddechowego wymagają podania pacjentowi leku głęboko do oskrzeli. Taki zabieg możliwy jest dzięki nebulizacji, czyli aplikowaniu preparatu leczniczego w postaci aerozolu lub mgiełki. Nebulizację wykorzystuje się nie tylko w przypadku chorób – z powodzeniem bywa również stosowana w celach profilaktycznych. Zabieg przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnych urządzeń,…
Zakrzepica

Zakrzepica

Zakrzepica może się przydarzyć w każdym wieku, najczęściej jednak dotyka osoby starsze. Bywa, że bardzo długo nie daje żadnych objawów. W efekcie pacjenci nie zgłaszają się do lekarza, a choroba rozwija się niepostrzeżenie. Często do poziomu, w którym staje się groźna dla życia. O tym, jak bardzo, świadczą statystyki –…
Krwawienie dziąseł

Krwawienie dziąseł

Zauważasz, że przy myciu zębów lub w czasie jedzenia pojawia się krwawienia z dziąseł? Powodów może być wiele. Czasem bywa to jednorazowe mechaniczne uszkodzenie dziąseł podczas gryzienia twardych pokarmów lub nieprawidłowe (zbyt mocne) szczotkowanie zębów. Niestety często zdarza się, że krwawienie dziąseł stanowi objaw poważniejszego problemu – paradontozy, stanu zapalnego…
Cyfrowe Zmęczenie Oczu

Cyfrowe Zmęczenie Oczu

Jak wskazują badania, zdecydowana większość osób spędza co najmniej dwie godziny dziennie przed ekranem telefonu czy komputera. Pracujący w biurach (lub zdalnie) niejednokrotnie korzystają z urządzeń elektronicznych ponad 8 godzin dziennie. Efektem tego jest tzw. Cyfrowe Zmęczenie Wzroku – jednostka chorobowa określana w literaturze angielskiej jako Digital Eye Strain (DES).…
UKG serca

UKG serca

UKG, czyli echo serca to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala na ocenę budowy oraz pracy serca. Określa się je również jako echokardiografia lub – prościej – echo serca. Za pomocą ultrasonografii, czyli fal ultradźwiękowych, lekarz jest w stanie ocenić funkcjonowanie serca i jego zastawek. Echo serca należy do podstawowych…
Borelioza - przyczyny, skutki, leczenie

Borelioza - przyczyny, skutki, leczenie

Borelioza zaczyna się niepozornie – na przykład od spaceru, po którym znajdujemy przyczepionego do skóry drobnego pajęczaka. Z czasem wokół miejsca wkłucia powstaje zaczerwienienie, a gdy ono znika, wydaje się, że mamy „problem z głowy”. Niestety w wielu przypadkach problem dopiero się zaczyna i może doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń…
Spirometria - zbadaj swoje płuca

Spirometria - zbadaj swoje płuca

Spirometria (badanie spirometryczne) polega na pomiarze objętości płuc oraz przepływu powietrza przez układ oddechowy. Podczas spirometrii ocenia się objętość wydychanego i wdychanego powietrza. To bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które umożliwia wykrycie odchyleń od normy (nieprawidłowości), a co za tym idzie – wczesną diagnozę chorób układu oddechowego. CZYTAJ WIĘCEJ... Umów się…
Udar słoneczny

Udar słoneczny

Lato kojarzy nam się zwykle z wakacjami, urlopowym wyjazdem do nadmorskiego kurortu, biwakowaniem nad jeziorem oraz relaksującym wygrzewaniem się w promieniach słońca. To ostatnie jednak – zamiast nabycia pięknej opalenizny – może przynieść fatalne skutki dla naszego zdrowia. Brak umiaru w przebywaniu na słońcu dla wielu niestety kończy się udarem…
Cukrzycowa choroba nerek

Cukrzycowa choroba nerek

Cukrzycowa choroba nerek (dawniej nazywana nefropatią cukrzycową) to uszkodzenie nerek rozwijające się w wyniku przewlekłej hiperglikemii. Należy do powikłań naczyniowych cukrzycy. Oznacza zmiany w nerkach wywołane przez zwiększone stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię). Nefropatia cukrzycowa występuje u ok. 20-30% chorych na cukrzycę. Nieleczona może prowadzić do uszkodzenia nerek. Masz objawy…
Odczulanie - immunoterapia alergenowa

Odczulanie - immunoterapia alergenowa

Odczulanie (inaczej: immunoterapia alergenowa) oparte jest na mechanizmie wykorzystującym czynniki, które – paradoksalnie – wywołują objawy choroby. W uproszczeniu metoda polega na regularnym podawaniu pacjentowi substancji, na którą jest on uczulony. W efekcie komórki układu odpornościowego stają się wobec niej obojętne, ponieważ organizm niejako „przyzwyczaja się” do alergenu. W odróżnieniu…
Morfologia krwi

Morfologia krwi

Morfologia krwi obwodowej to badanie, które pozwala na ocenę (ilościową i jakościową) składników krwi i tym samym na zobrazowanie ogólnego stanu organizmu. W badaniu ocenie podlegają głównie krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty), a także płytki krwi (trombocyty). Morfologia umożliwia wczesne wykrycie wielu chorób. Do jej wykonania zwykle wystarcza pobranie…
Zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (nazywane również w skrócie ZZSK lub chorobą Bechterewa) to atakująca kręgosłup przewlekła choroba zapalna. W jej zaawansowanej postaci elastyczne połączenia kręgów przekształcają się w zespolenia kostne, które powodują sztywność kręgosłupa. Skutkiem tego jest ból oraz postępujące ograniczenie ruchomości ciała. Zauważasz objawy wskazujące na zapalenie stawów kręgosłupa…
Krwiomocz

Krwiomocz

Pojawienie się krwi w moczu najczęściej jest objawem nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek lub dróg moczowych. W niektórych przypadkach problem możemy stwierdzić „gołym okiem”. Ze względu na dużą zawartość czerwonych krwinek (erytrocytów), wydalany płyn ma wtedy czerwony lub brunatny kolor, czasem nawet widoczne (i niestety boleśnie odczuwalne) są w nim skrzepy.…
Badanie pola widzenia

Badanie pola widzenia

Problemy ze wzrokiem – wbrew potocznym przekonaniom – nie dotyczą jedynie ostrości widzenia i konieczności doboru odpowiednich szkieł korekcyjnych. Wiele osób orientuje się, że coraz częściej muszą odwracać głowę, by dostrzec obiekty, które znajdują się z boku. Objaw ten świadczyć może o ubytkach w polu widzenia. Stwierdzić je może specjalista…
Wzmacnianie odporności dziecka

Wzmacnianie odporności dziecka

Dzieci, zwłaszcza te najmniejsze, zmagają się często ze skutkami różnego rodzaju infekcji – męczy ich kaszel, katar, gorączka, pojawiają się niepokojące zmiany skórne. To konsekwencja słabej jeszcze odporności, niedojrzałego układu immunologicznego, stanowiącego naturalną tarczę obronną organizmu. Odporność dziecka przed bakteriami i wirusami rozwija się stopniowo. To proces naturalny, jednak można…
Audiometria

Audiometria

Audiometria tonalna to badanie słuchu, które umożliwia określenie progu słyszenia dźwięków – tym samym zdiagnozowanie rodzaju i stopnia ubytku słuchu. Diagnostykę w tym zakresie przeprowadza się w ramach badań przesiewowych, na zlecenie lekarza laryngologa (podejrzewającego zmiany chorobowe u pacjenta) lub lekarza medycyny pracy (szczególnie tam, gdzie pracownicy narażeni są na…
Wlewki urologiczne

Wlewki urologiczne

Przewlekłe, nawracające zapalenia pęcherza oraz inne infekcje układu moczowego stanowią poważny problem dla wielu ludzi. W zdecydowanej większości przypadków dotyka on kobiet i występuje w każdym okresie życia, również u dzieci.W skrajnym przypadku może prowadzić nawet do zagrażającej życiu urosepsy. Jedną z form terapii są tzw. wlewki urologiczne (dopęcherzowe). Pomagają…
Leczenie migreny botoxem

Leczenie migreny botoxem

Migrena powoduje ból głowy zwykle rozpoczynający się nagle (napadowo) i trwający wiele godzin. Towarzyszą mu często nudności, nadwrażliwość na światło, hałas czy zapachy. Przy przewlekłej migrenie niezbędne jest stosowanie leczenia farmakologicznego. Jednak gdy nawet najsilniejsze środki przeciwbólowe nie pomagają, rozwiązaniem dla osób cierpiących na bóle migrenowe jest botox. NEUROLOG -…
Mgła mózgowa

Mgła mózgowa

Sformułowanie „mgła mózgowa” – spopularyzowane w ostatnim czasie przez media w kontekście powikłań po COVID-19 – na trwałe już zagościło w naszym języku. Choć używane również przez lekarzy, nie jest terminem medycznym. To sformułowanie potoczne na określenie zespołu takich objawów, jak m.in. problemy z koncentracją uwagi, pamięcią, ogólna dezorientacja. Objawy…
Badanie histopatologiczne

Badanie histopatologiczne

Badanie histopatologiczne (czasem nazywane w skrócie „hist-patem”) polega na obróbce i analizie pod mikroskopem niewielkiego fragmentu tkanki pobranej od pacjenta. Pozwala ono na dokładną diagnozę oraz ocenę zmian chorobowych – m.in. nowotworowych. Badanie wykonywane jest także w przypadku konieczności rozpoznania oraz oceny przebiegu niektórych chorób nerek, przewodu pokarmowego, wątroby, schorzeń…
Zespół Cushinga

Zespół Cushinga

Zespół Cushinga to grupa objawów wynikających z nadmiaru hormonów sterydowych – produkowanych przez organizm w warunkach naturalnych lub podawanych jako leki. Choroba może pojawić się w każdym wieku. Poza otyłością i rozstępami skóry prowadzi często do groźnych powikłań – m.in. nadciśnienia, cukrzycy, osteoporozy. Zdarza się, że zespół Cushinga bywa pierwszym…
Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek jest jednym z najczęstszych schorzeń dotyczących oczu. Pojawia się w obrębie spojówki, czyli błony śluzowej oka, wyścielającej wewnętrzną stronę powieki oraz powierzchnię gałki ocznej. Może mieć ono charakter infekcyjny (wirusowy, bakteryjny, grzybiczny) lub nieinfekcyjny. Zapalenie spojówek leczy okulista. Objawy choroby mogą wskazywać na ZAPALENIE SPOJÓWEK - ZGŁOŚ SIĘ…
Osteoporoza - destruktor kości

Osteoporoza - destruktor kości

Osteoporoza to choroba układu kostnego człowieka. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości oraz spójności kości. Powoduje to wyższą podatność na złamania, które mogą nastąpić przy niewielkich nawet obciążeniach. Choroba długo rozwija się w sposób niezauważony – aż do momentu, gdy okazuje się, że kości są już tak kruche, że…
Angina ropna

Angina ropna

Angina ropna to potoczna nazwa ostrego zapalenia błony śluzowej gardła i migdałków. Wywołana jest zakażeniem bakteryjnym, za które odpowiedzialne są bakterie, tzw. paciorkowce (dlatego nazywana bywa też anginą bakteryjną lub paciorkowcową). Charakterystyczne objawy anginy ropnej, to silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, zaczerwienienie błony śluzowej…
Cenię sobie indywidualizm

Cenię sobie indywidualizm

Z kierowniczką przychodni Centrum Medycznego Medhouse w Wodzisławiu Śląskim Moniką Staszyńską rozmawiamy o koordynacji zespołu, planach na rozwój placówek i zainteresowaniach muzycznych. – Kierowanie przychodnią i poradniami to zapewne duże wyzwanie, aby wszystko dobrze skoordynować? – Kiedy ktoś pyta mnie, czym tak naprawdę zajmuję się w pracy, zawsze odpowiadam, że…
Zaburzenia psychosomatyczne

Zaburzenia psychosomatyczne

Problemy natury psychicznej, stres i depresja mogą zakłócać funkcjonowanie organizmu – wywoływać choroby lub tylko objawy, które błędnie przypisujemy chorobom ciała. W tym drugim przypadku doświadczamy np. uporczywego bólu głowy, brzucha czy pleców, ogarniają nas mdłości, cierpimy na zaburzenia snu – mimo, że z badań lekarskich nie wynika, by organizm…
Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu to stan, w którym dochodzi do obumarcia części mózgu w wyniku zatrzymania dopływu krwi do jego tkanek. Specyficzne symptomy udaru występują nagle i wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. W tym wypadku liczy się każda minuta – szybkie przetransportowanie chorego do szpitala może ocalić jego życie i uchronić przed ciężką…
RTG klatki piersiowej

RTG klatki piersiowej

RTG klatki piersiowej należy do najczęściej stosowanych badań obrazowych. Dzięki zastosowaniu wiązki promieni w nieinwazyjny sposób może zostać zbadane serce, płuca, drogi oddechowe, naczynia, kości klatki piersiowej, fragmenty kręgosłupa. Badanie RTG klatki piersiowej (potocznie nazywane: prześwietleniem) stosowane bywa do diagnozowania przyczyn duszności, uporczywego kaszlu, bólu w klatce piersiowej, a także…
Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa (a dokładnie: zespół stopy cukrzycowej) to jedno z najbardziej dramatycznych powikłań cukrzycy. W efekcie choroby zmniejsza się wrażliwość bólowa stóp, utrudnia się gojenie ran i owrzodzeń. Osłabieniu ulegają również kości oraz stawy, co prowadzi do deformacji stopy i utrudnia chodzenie. Brak odpowiedniej (i odpowiednio wczesnej) terapii może skutkować…
Zawał serca

Zawał serca

Zawał serca (dokładnie: ostry zespół wieńcowy) to efekt niedokrwienia mięśnia sercowego. Spowodowany jest nagłym ograniczeniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. Objawy nie zawsze są charakterystyczne i wyraźne, jednak zwykle pacjenci skarżą się na dotkliwy ból w okolicach mostka. Zawał serca częściej dotyka mężczyzn, a ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem.…
Choroby skóry głowy

Choroby skóry głowy

Choroby skóry głowy – takie jak łupież, łojotok czy łuszczyca – mogą być spowodowane niewłaściwą pielęgnacją lub stanami zapalnymi. Wszelkie niepokojące objawy, jak łuszczenie, świąd czy pojawiające się zaczerwienienia skóry, powinny być skonsultowane ze specjalistą dermatologiem. Wczesna interwencja medyczna pozwala zatrzymać i odwrócić zmiany chorobowe, przywracając skórze zdrowie oraz atrakcyjny…
Depresja poporodowa

Depresja poporodowa

Depresja ma różne oblicza. Obniżony nastrój tuż po porodzie jest zjawiskiem normalnym. Nazywany bywa smutkiem poporodowym, a potocznie: baby blues. Problem dotyczy większości młodych mam i zwykle samorzutnie mija po pewnym czasie. Zdarza się jednak, że obniżenie nastroju po porodzie nasila się i przeradza w depresję poporodową. Choroba w tej…
Tomograf Komputerowy

Tomograf Komputerowy

Tomografia komputerowa to nowoczesne narzędzie diagnostyczne pozwalające w krótkim czasie precyzyjnie ocenić stan struktur wewnętrznych organizmu. Tomografia komputerowa – zwana skrótowo TK lub po prostu tomografem – jest badaniem obrazowym wykorzystującym podobną technologię, co zdjęcia rentgenowskie, jednak znacznie bardziej zaawansowanym.Budowa i działanie TKUrządzenie do tomografii komputerowej składa się zasadniczo z…
Rezonans magnetyczny Wodzisław Śląski - przebieg badania, zastosowanie

Rezonans magnetyczny Wodzisław Śląski - przebieg badania, zastosowanie

Rezonans magnetyczny (w skrócie RM lub MRI) jest jedną z technik diagnostyki obrazowej stosowanej w medycynie. Umożliwia w sposób nieinwazyjny badanie wewnętrznych struktur organizmu (kości, tkanek miękkich, mózgu, serca, naczyń krwionośnych). Przebieg badaniaRM zaczyna się od położenia osoby badanej na ruchomym stole, który następnie wsuwany jest do przypominającej tunel maszyny…
Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny (RM) to nieinwazyjne i bezbolesne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, wykorzystujące pole magnetyczne oraz fale radiowe do uzyskania obrazów tkanek. Rezonans magnetyczny kręgosłupa pozwala na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. RM umożliwia także dokładny wgląd do wnętrza rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe…
Angio-TK, czyli tomografia komputerowa naczyń krwionośnych

Angio-TK, czyli tomografia komputerowa naczyń krwionośnych

Angio-TK jest nieinwazyjnym badaniem radiologicznym pozwalającym na ocenę stanu naczyń krwionośnych. Tomografia komputerowa naczyń krwionośnych może być stosowana w praktycznie wszystkich obszarach ciała. Badanie wykonuje się po dożylnym podaniu kontrastu (środka kontrastowego, cieniującego), co umożliwia uzyskanie dokładnych obrazów naczyń. Środek cieniujący wstrzykuje się dożylnie przez wenflon (cewnik naczyniowy). Obraz obserwowany…
Rezonans magnetyczny głowy

Rezonans magnetyczny głowy

Rezonans magnetyczny (RM) głowy przedstawia dokładne obrazy struktur ośrodkowego układu nerwowego – pozwala zatem niejako „zajrzeć do środka” głowy. Badanie wykonuje się w celu ustalenia przyczyny dolegliwości, np.: po wypadku lub urazie. RM głowy wykorzystywany jest m.in. w diagnostyce choroby Alzheimera, wstrząśnienia mózgu, stwardnienia rozsianego, nowotworu mózgu. Kiedy wykonuje się…
Kontrast w badaniu rezonansem magnetycznym

Kontrast w badaniu rezonansem magnetycznym

Mechanizm działania kontrastu w badaniach obrazowych polega na gromadzeniu się środka kontrastującego w tkance poddanej badaniu. Celem jest tu zwiększenie precyzji uzyskanych wyników badań – a tym samym dokładniejsze pokazanie ewentualnych zmian, nieprawidłowości w tkankach czy narządach. W przypadku badań rezonansem magnetycznym (RM) środki kontrastujące to preparaty posiadające właściwości paramagnetyczne.…
Badania profilaktyczne w pracy

Badania profilaktyczne w pracy

Każdy, kto podejmuje zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, winien zgłosić się na badania kwalifikacyjne (wstępne) wykonane przez lekarza medycyny pracy. Obowiązek dopilnowania tego leży po stronie pracodawcy. Badanie lekarskie do pracy przeprowadzane jest na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Niezależnie od badań wstępnych, pracownicy zobowiązani są również do…
Rejestratorka medyczna opiekunem pacjenta

Rejestratorka medyczna opiekunem pacjenta

Kiedyś rejestracji pacjentów w przychodniach dokonywały pielęgniarki w ramach swoich obowiązków, bo było to najczęściej po prostu wpisanie nazwiska pacjenta w zeszycie wizyt. Dzisiaj, ze względu na znaczny wzrost obowiązków personelu medycznego, rejestracją pacjentów zajmują się specjalnie w tym celu zatrudnione osoby, których rola wybiega daleko poza wpisanie wizyty w…
Nadciśnienie tętnicze - rozpoznanie i leczenie

Nadciśnienie tętnicze - rozpoznanie i leczenie

Niewykryte, a tym samym nieleczone nadciśnienie tętnicze jest groźne dla zdrowia, a nawet życia. Bardzo długo nie powoduje ono dolegliwości, dlatego choroba rozwija się skrycie i niestety po latach prowadzi do poważnych problemów, m.in. niewydolności serca, zawału czy udaru mózgu. Im dłużej nadciśnienie pozostaje nierozpoznane, tym większe stwarza ryzyko uszkodzenia…
Katar sienny

Katar sienny

Alergiczny nieżyt nosa (zwany również katarem siennym lub katarem alergicznym) objawia się cieknącą z nosa wydzieliną, czemu towarzyszy często pogorszone samopoczucie, zaburzenie snu oraz ból głowy. Katar sienny najczęściej występuje sezonowo, ale może też mieć charakter całoroczny. Sezonowy powodują pyłki roślin (np. olchy, brzozy, traw) lub zarodniki grzybów. Z kolei…
Zabieg krótkiego wędzidełka

Zabieg krótkiego wędzidełka

Krótkie wędzidełko jest – wrodzoną lub nabytą – nieprawidłowością w męskiej anatomii. Pojawia się, gdy cienki fałd tkanki biegnący od napletka do żołędzi jest na tyle krótki, że uniemożliwia odprowadzenie napletka. Powoduje to w sytuacjach intymnych dyskomfort, ból, a nawet krwawienie. Prowadzić może również do powstawania stanów zapalnych i związanych…
Przygotuj dziecko do pobrania krwi

Przygotuj dziecko do pobrania krwi

Share on facebook Facebook Share on twitter Twitter Sprawdź pakiety badań Umów się na badanie Pobranie krwi do badań nawet dla dorosłych bywa stresujące, a tym bardziej dla małych dzieci. Wystarczy jednak przestrzegać kilku prostych zasad, by dyskomfort u dziecka zmniejszyć, a wizyta w punkcie pobrań nie była obarczona nadmiernym…
Cytologia ginekologiczna

Cytologia ginekologiczna

Cytologia to jedno z podstawowych badań profilaktycznych kobiet. Pozwala wykryć niepokojące zmiany i określić, czy pacjentka znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Badanie wykrywa chorobę jeszcze we wczesnym stadium – kiedy jest ona w pełni wyleczalna. CYTOLOGIA PŁYNNA (LBC) POŁOŻNA - umów się na wizytę GINEKOLOG…
Badanie KTG w ciąży

Badanie KTG w ciąży

Kontrolę nad prawidłowym przebiegiem ciąży, stanem matki i dziecka zapewniają regularne wizyty u ginekologa, położnej, a także badania, które pozwalają określić, czy coś nie zagraża ich zdrowiu. Zazwyczaj jest to USG, rutynowe badania laboratoryjne: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, poziom glukozy. Wśród zlecanych badań jest również kardiotokografia – w skrócie…
Zespół stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego (ang.: Post Traumatic Stress Disorder, w skrócie: PTSD) - z tym problemem zmagają się osoby boleśnie dotknięte skutkami wojny, które utraciły najbliższych, dorobek całego życia, zostały zmuszone do emigracji, ucieczki przed spadającymi na ich domy rakietami. PTSD bywa również następstwem innych traumatycznych wydarzeń – wypadku samochodowego, napaści,…
Fizjoterapia to nie tylko prądy...

Fizjoterapia to nie tylko prądy...

O tym, że fizjoterapia to nie tylko tzw. prądy i masaże, a także o szerokim spektrum możliwości pomocy pacjentowi rozmawiamy z Kamilem Galą, fizjoterapeutą Centrum Medycznego Medhouse.Red. – Czy z pana terapii korzystają przede wszystkim osoby starsze?Kamil Gala. – Zdecydowanie największą częścią pacjentów są osoby w wieku produkcyjnym, czyli w…
Miniflebektomia, czyli szydełkowanie żył

Miniflebektomia, czyli szydełkowanie żył

Jedną z metod małoinwazyjnych zabiegów stosowanych w leczeniu żylaków kończyn dolnych jest MINIFLEBEKTOMIA. Zabieg polega na usunięciu z warstwy podskórnej nieprawidłowo działających żylaków. Wykonuje go specjalista chirurg naczyniowy. Wiąże się z minimalną ingerencją w strukturę tkanek w okolicy poddawanej zabiegowi. Share on facebook Facebook Share on twitter Twitter Umów się…
Paradontoza

Paradontoza

Paradontoza to infekcja atakująca tkanki przyzębia. Chorobę wywołują zwykle bakterie, które namnażają się w jamie ustnej wskutek niewłaściwej jej higieny, zwłaszcza nieprawidłowego szczotkowania zębów. Lekceważenie paradontozy może prowadzić do niszczenia struktur utrzymujących zęby. Niestety w skrajnych przypadkach może się to skończyć ich całkowitą utratą. Share on facebook Facebook Share on…
Niewydolność nerek

Niewydolność nerek

Zdecydowana większość osób dotkniętych chorobą nerek nie jest jej świadoma. Tymczasem z upływem lat choroba „po cichu” rozwija się i niestety często prowadzi do przedwczesnej śmierci. Niewydolność nerek oznacza, że stopniowo przestają one pełnić swoje funkcje, w tym najważniejszą – filtrację krwi. W efekcie wydalana jest zbyt mała ilość wody,…
Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka

Pojawiają się trudności przy wykonywaniu prostych, codziennych czynności, wypadają przedmioty z ręki, okolice kciuka i nadgarstka ogarnia mrowienie? Może to oznaczać zespół cieśni nadgarstka. Choroba dotyka coraz więcej osób, zwłaszcza pracowników biur i studentów spędzających codziennie wiele godzin z dłońmi operującymi przy klawiaturze komputera. ORTOPEDA - CZYTAJ TAKŻE... Umów się…
Trampolina - niebezpieczna zabawa

Trampolina - niebezpieczna zabawa

Wiosna, słoneczna pogoda, rozkwitająca bujnie zieleń w parkach i ogrodach – wszystko to zachęca do zabaw na świeżym powietrzu. Aby „oderwać” dzieci od komputera czy smartfona i skłonić je do większego ruchu, rodzice zastanawiają się nad kupnem dla swoich pociech nowego roweru, hulajnogi, a coraz częściej również… trampoliny. Ta ostatnia…
Usunięcie stulejki

Usunięcie stulejki

Stulejka oznacza zwężenie ujścia napletka. Powoduje to ból, dyskomfort, stany zapalne – dlatego konieczne jest leczenie lub ingerencja chirurgiczna. Czasem wystarczająca bywa tzw. plastyka, czyli poszerzenie napletka, w innych przypadkach konieczne jest jego częściowe lub całkowite usunięcie. UROLOG - CZYTAJ TAKŻE... Umów się na wizytę 32 459 10 15 (prywatnie)…
Położna - pomoc nie tylko dla kobiet w ciąży

Położna - pomoc nie tylko dla kobiet w ciąży

Położna jest obecna na każdym etapie życia kobiety. Wspiera ją w okresie ciąży, podczas porodu i w opiece nad noworodkiem, zajmuje się profilaktyką chorób kobiecych, poradnictwem dotyczącym planowania rodziny, macierzyństwa (a szerzej – rodzicielstwa). Położna pomaga „świeżo upieczonym” rodzicom przejść przez trudny dla nich okres…
Pomyśl, zanim zastosujesz dietę

Pomyśl, zanim zastosujesz dietę

Na pytania o nowoczesną dietetykę, realizację noworocznych postanowień, żywienie dzieci oraz powody nadwagi odpowiada Justyna Stawarska, dietetyk Centrum Medycznego Medhouse. Umów się na wizytę do DIETETYKA Na pytania o nowoczesną dietetykę, realizację noworocznych postanowień, żywienie dzieci oraz powody nadwagi odpowiada Justyna Stawarska, dietetyk Centrum Medycznego…
Powikłania cukrzycy

Powikłania cukrzycy

Powikłania cukrzycy dzieli się na ostre i przewlekłe. Dla osób chorych na cukrzycę, u których poziom cukru we krwi nie jest wyrównany, największe zagrożenie stanowią choroby sercowo-naczyniowe. Diabetycy często zmagają się także z ostrymi infekcjami oraz szeregiem innych problemów zdrowotnych. Niektóre z nich mogą nawet…
Wady wrodzone u dzieci

Wady wrodzone u dzieci

Wady wrodzone to defekty w budowie lub funkcjonowaniu organizmu, które tworzą się na etapie życia płodowego – a więc występują już przy urodzeniu dziecka. Wady wrodzone u dzieci diagnozowane są zwykle podczas badań prenatalnych, choć niejednokrotnie ujawniają się dopiero w późniejszym okresie życia. Część z…
Niebezpieczny problem – żylaki nóg

Niebezpieczny problem – żylaki nóg

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zmagają się z żylakami, które mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia całego organizmu. O ich przyczynach, zagrożeniach ze strony żylaków oraz metodach na ich skuteczne usuwanie – mówi specjalista chirurgii ogólnej II stopnia Lech Mucha. Czym są żylaki i jakie…
Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie

Problem wrastających w skórę paznokci najczęściej dotyczy palców stóp. Dolegliwość powoduje ból, stan zapalny oraz ropnie. Pomóc w niej może konsultacja z lekarzem specjalistą – podologiem lub dermatologiem. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się interwencja chirurga lub chirurga dziecięcego. Zauważasz u siebie problem wrastających…
USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to badanie nieinwazyjne, które pomaga zdiagnozować nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów tej części ciała. Na badanie kierowani są pacjenci w przypadku takich dolegliwości, jak np. przewlekłe bóle brzucha lub niepokojące objawy funkcjonowania układu pokarmowego. O przeprowadzeniu badania decyduje lekarz. Jama brzuszna zajmuje znaczny…
Zapalenie gardła

Zapalenie gardła

W okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną przychodnie lekarskie zapełniają się pacjentami zgłaszającymi się z objawami ostrego zapalenia gardła. W zdecydowanej większości przypadków za powstanie infekcji odpowiadają wirusy, które zazwyczaj wywołują łagodny przebieg choroby. Zdarza się jednak, że stan zapalny spowodowany jest bakteriami (wówczas mamy do…
Pracownia USG w Jastrzębiu-Zdroju

Pracownia USG w Jastrzębiu-Zdroju

Pacjenci korzystający z przychodni Centrum Medycznego Medhouse w Jastrzębiu-Zdroju (ul. Harcerska 1B, galeria „Gwarek”) zyskują nowe możliwości diagnostyczne za sprawą uruchamianej właśnie poradni ultrasonograficznej.Poradnię prowadzić będzie lek. med. Natalia Kotyrba. Od lutego 2022 roku pacjenci z Jastrzębia-Zdroju oraz okolicznych miejscowości mogą korzystać z badań wykonanych…
Ból bioder - przyczyny, leczenie

Ból bioder - przyczyny, leczenie

Ból biodra poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może wynikać z różnych przyczyn, a dokładne ich określenie wymaga specjalistycznych badań. Szczególnie narażeni na tę przypadłość są seniorzy, osoby o dużej aktywności ruchowej (np. sportowcy), a także wykonujące prace fizyczne związane z wysokim ryzykiem urazu lub nadmiernego przeciążenia…
Zaćma - objawy, przyczyny, leczenie

Zaćma - objawy, przyczyny, leczenie

Zaćma, zwana również kataraktą, to zmętnienie (naturalnie przejrzystej) soczewki, którą mamy w oku. Najczęściej występującą postacią jest zaćma starcza. To proces, postępujący wraz z wiekiem – soczewka traci elastyczność, następnie dochodzi do postępującego jej zmętnienia. Choroba bywa nabyta lub wrodzona. Nieleczona zaćma może prowadzić do…
Dajemy z siebie 100 procent...

Dajemy z siebie 100 procent...

Dajemy z siebie 100 procent, ale czasem obrywamy W Rejestracji Centrum Medycznego MEDHOUSE Kariną Króliczek rozmawiamy o doświadczeniach w organizacji i prowadzeniu punktu szczepień, sposobach na szybką rejestrację w MEDHOUSE i potrzebach pacjentów. Sporo pracy w ostatnich miesiącach zajął pani punkt szczepień powszechnych. Czy teraz, patrząc z perspektywy czasu, było to…
Zadbaj o swoją higienę psychiczną

Zadbaj o swoją higienę psychiczną

Higiena psychiczna to działania zmierzające do ochrony zdrowia psychicznego – jego utrzymania lub przywrócenia. To także nauka, która zajmuje się badaniem oraz popularyzacją czynników przeciwdziałających powstawaniu zaburzeń psychicznych. Jeśli pragniemy zachować naszą psychikę w dobrym stanie, o higienę psychiczną powinniśmy zadbać podobnie, jak troszczymy się o higienę ciała. Czym jest…
Podaruj Babci i Dziadkowi zdrowie

Podaruj Babci i Dziadkowi zdrowie

Dzień Babci (21 stycznia) i Dzień Dziadka (22 stycznia) – to szczególne święta, które zwracają nasze myśli i uczucia w stronę tak bliskich nam osób. Rola Babci i Dziadka w wychowaniu bywa nie do przecenienia. Trudno rozstrzygnąć, kim (w szerokim tego słowa rozumieniu) bylibyśmy dziś, gdyby nie ich troska, pomoc…
USG Doppler

USG Doppler

USG Doppler (inaczej badanie dopplerowskie) to badanie obrazowe przeprowadzane przy pomocy aparatu ultrasonograficznego wykorzystującego tzw. efekt Dopplera. Pozwala ono ocenić stan naczyń krwionośnych, przepływ krwi i tym samym pomaga wykryć m.in. zakrzepicę, zatory, tętniaki czy zmiany miażdżycowe. Badanie przeprowadza się za pomocą specjalnego aparatu z głowicą, którą lekarz porusza wzdłuż…
Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto, to inaczej przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Nazwa pochodzi od nazwiska japońskiego lekarza, który ponad 100 lat temu po raz pierwszy chorobę tę opisał. W przypadku choroby Hashimoto dochodzi do błędnej regulacji układu odpornościowego, który atakuje własną tarczycę. Powoduje to przewlekłe – choć niebolesne – zapalenie tarczycy. Masz objwy…
USG ginekologiczne

USG ginekologiczne

Lekarz może wykonać badanie USG ginekologiczne, jeśli przypuszcza, że pacjentka ma zmiany chorobowe lub wady rozwojowe narządów rodnych. Badanie może wykryć szereg nieprawidłowości – np. guzy jajnika, mięśniaki, zwyrodnienia szyjki macicy. USG ginekologiczne robi się także w ciąży, by ocenić m.in. stan płodu. Przebieg badaniaUSG ginekologiczne jest badaniem bezbolesnym. Trwa…
Zapalenie otrzewnej

Zapalenie otrzewnej

Najczęściej zapalenie otrzewnej (błony wyścielającej od środka jamę brzuszną) spowodowane jest przedostającymi się do jamy otrzewnej bakteriami. Zapalenie otrzewnej wywołuje niedrożność przewodu pokarmowego. Kiedy obejmie całą jamę otrzewną, przebiega w sposób bardzo gwałtowny i niebezpieczny dla życia chorego. Otrzewnato błona surowicza wyścielająca od wewnątrz ściany jamy brzusznej. Przylega ona ściśle…
Otyłość dzieci - przyczyny, skutki, zapobieganie

Otyłość dzieci - przyczyny, skutki, zapobieganie

Nadmierna masa ciała stanowi jeden z najpoważniejszych problemów, który dotyka dzieci i młodzież. Niestety nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że nadwaga i otyłość znacznie zwiększają ryzyko wielu przewlekłych chorób. Na otyłość dzieci znaczący wpływ mają „odziedziczone” nawyki żywieniowe oraz niedostateczna aktywność fizyczna.Problem otyłości dotyczy dzieci w każdym…
Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa jest chorobą przewlekłą. U podłoża napadów astmy leżą mechanizmy zapalne, reakcja alergiczna na kontakt z niektórymi substancjami oraz nadreaktywność oskrzeli. Dolegliwość ta powoduje znacznie ograniczoną wydolność dróg oddechowych i nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Charakterystycznym objawem astmy jest świszczący oddech, duszności oraz uciążliwy kaszel. Masz objwy astmy? ZGŁOŚ SIĘ…
Uroflowmetria

Uroflowmetria

Badanie uroflowmetryczne przeprowadza się w celu oceny strumienia moczu – a w konsekwencji wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w mikcji, czyli jego oddawaniu. Lekarze kierują pacjenta na to badanie m.in. gdy cierpi on na częstomocz, nietrzymanie moczu, oddawanie go w kilku porcjach lub zaleganie moczu po mikcji. UROLOG - umów się na…
Rejestracja
Rejestracja NFZ: +48 (32) 459 10 10
Rejestracja wizyty prywatne: +48 (32) 459 10 15
Rejestracja e-mail: rejestracja@medhouse.pl
Godziny otwarcia
Wodzisław Śląski, ul. Radlińska 68:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 14:00

Wodzisław Śląski

Marklowice

Laboratorium:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 15:00
Sobota: 8:00 – 12:00 (Wodzisław Śl.)
Znajdź swojego lekarza lub wyszukaj poradnię:
STREFA PACJENTA
STREFA PRACODAWCY
Poznaj nasze poradnie specjalistyczne
Kardiolog
Kardiolog
Pediatra
Pediatra
Ortopeda
Ginekolog
Okulista
11
LAT DOŚWIADCZENIA
50 000 +
PACJENTÓW
25
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
60
SPECJALISTÓW
11
LAT DOŚWIADCZENIA
60 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
60
SPECJALISTÓW
11
LAT DOŚWIADCZENIA
50 000 +
PACJENTÓW
25
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
60
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne
Innowacyjność
i wyjątkowość
Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

FAQ - Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

FAQ - Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

Aktualności z naszego bloga
Testy pomagają sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa
Sporo słyszy się ostatnio o oddawaniu osocza krwi przez osoby, które przeszły koronawirusa, w celu leczenia chorych na COVID-19. Osocze zawiera przeciwciała pomocne w walce z wirusem. Pozwalają one także określić, czy przeszliśmy już chorobę. Opowiedziała nam o tym pielęgniarka Joanna Ptaszyńska z laboratorium Medhouse.    Red. Przeciwciała to pozostałość po wirusie w organizmie. Jakie testy pozwalają je sprawdzić? Joanna Ptaszyńska. W naszym punkcie pobrań Medhouse codziennie od godz. 7.00 do 15.00  pobieramy krew na obecność przeciwciał koronawirusa. Testy te wykonywane są metodą Elisa, czyli z osocza. Przeciwciała powstają w organizmie po kontakcie z wirusem i podczas zachorowania. Są ich dwie klasy: IGG oraz IGM. IGG to przeciwciała późnej fazy zapalnej i one z reguły wytwarzają się między 11 a 14 dniem od wystąpienia objawów. Najlepszy wynik można uzyskać w 14 dniu. Nie wiemy jednak, ile te przeciwciała utrzymują się w organizmie, bo badania nad tym zagadnieniem są na razie na wczesnym etapie. Z kolei przeciwciała IGM to przeciwciała wczesnej fazy zapalnej. Pojawiają się one między 7 a 10 dniem od wystąpienia objawów, a najbardziej wiarygodny dzień to 8 doba. Nie jest to metoda pozwalająca na uzyskanie 100-proc. pewności wyniku, jednak obecnie jest najpewniejsza.    Wykonujecie sporo testów na obecność koronawirusa?  To tzw. testy PCR. Obecnie, kiedy społeczeństwo oswoiło się już z chorobą, tych testów wykonuje się mniej, po kilka dziennie. Był okres, kiedy pracodawcy w Czechach wymagali przedstawienia negatywnego wyniku, a wtedy było bardzo wiele osób do pobrania wymazu. Teraz zniesiono już ten obowiązek, ale zdarzają się natomiast pracownicy z Ukrainy, Mołdawii, którzy przyjmują się do pracy w Polsce i pracodawcy wymagają przedstawienia ujemnego wyniku. Jest też grupa osób, które wyjeżdżają np. do sanatorium i chcą mieć pewność, że nie zarażą tam innych pensjonariuszy.   A jak wykonuje się testy na obecność koronawirusa, które także można prywatnie wykonać w laboratorium Medhouse? Na podstawie przygotowanej listy pacjentów zapisanych na testy przygotowujemy dzień wcześniej opisane probówki. Pacjent zazwyczaj podjeżdża autem na daną godzinę i otwiera okno. Personel medyczny jest zabezpieczony środkami ochrony osobistej. Weryfikujemy dane pacjenta i pobieramy wymaz. Obecnie jest to wymaz zarówno z nosa, jak i z gardła. Dla pacjenta w tym momencie kończy się konieczność kontaktu z personelem medycznym. Próbki przekazywane są do laboratorium w Katowicach, a pacjent po 24 godzinach od zawiezienia próbki może poznać wynik, dzięki indywidualnemu kodowi, który należy wprowadzić na stronie internetowej. Potwierdzenie zapłaty przychodzi na adres mailowy.   
Sprawdź zmiany w płucach po przebytym koronawirusie
Jak bezpiecznie sprawdzić ewentualne zmiany w płucach po zakażeniu SARS-CoV-2? To pytanie zadaje sobie wiele osób, także tych, które przeszły zarażenie koronawirusem bezobjawowo. Odpowiedzią jest diagnostyka tomografem komputerowym.    Na Śląsku zakażenie koronawirusem przeszło już 23 412 osób (według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na dzień 5 października 2020r.). Wyzdrowiało dotychczas 21 213 osób, a wśród nich było bardzo wielu mieszkańców regionu, którzy nie mieli żadnych objawów, albo lekkie objawy. Według doniesień naukowych, koronawirus może pozostawiać uszkodzenia w płucach, które dają o sobie znać dopiero po czasie. Dlatego warto sprawdzić, jak wyglądają nasze płuca. Zdjęcie rentgenowskie nie zawsze jednak może dać tak dokładny obraz, jak inne metody zaglądania w głąb organizmu. - Doskonałą metodą do oceny zmian po przebytej chorobie COVID-19 jest tomografia komputerowa płuc wysokiej rozdzielczości (HRCT). Badanie to wykonuje się bez podania środka kontrastowego – informują eksperci Medhouse Diagnostyka.    Czego można się zatem spodziewać w płucach po przebyciu COVID-19? Diagnosta potrafi dostrzec do dość precyzyjnie. - W obrazie tomografii płuc osób zakażonych COVID-19 często widoczne są zmiany o niejednorodnym zagęszczeniu, zmiany śródmiąższowe (głównie pogrubienie przegród międzyzrazikowych i śródrazikowych) oraz obraz matowej szyby. HRCT płuc jest jedną z podstawowych metod oceny powikłań w płucach pacjenta po przebytym koronawirusie – wyjaśniają specjaliści Medhouse Diagnostyka. Kontrolne badanie w tomografem komputerowym daje możliwość monitorowania efektów leczenia, ocenę regresji zmian zapalnych w płucach. Badanie TK jest metodą o bardzo wysokiej czułości, a przy tym bezpieczną dla pacjenta. Zdecydowanymi zaletami TK są krótki czas badania i brak inwazyjności. W ten sposób diagnozowani mogą być również pacjenci, którzy mają wszczepione urządzenia medyczne – np. rozruszniki serca. Jedynym przeciwwskazaniem dla badania TK pod kątem zmian w płucach może być ciąża u pacjentki.   foto: Badanie HRCT płuc. Przekrój poprzeczny. Zdjęcie przedstawia prawidłowy obraz płuc     
Kolki_gazetka
Jak pomóc dziecku przy kolce?
Jednym z problemów, z którymi często muszą się zmierzyć rodzice niemowlaków, są kolki. Jakie są sposoby, aby pomóc przy takich dolegliwościach? Pytamy o to Stanisławę Majzner z Centrum Medycznego Medhouse, położną z wieloletnim doświadczeniem.    Red. Starsi często podkreślają, że kolki zależą od diety matki. To prawda? Stanisława Majzner. Każdy z nas ma inne usposobienie i potrzeby, a maluchy też takie są. Od kilku lat nie stosuje się już diety matki karmiącej. Są noworodki, przy których mama może jeść praktycznie wszystko i nic się nie dzieje maluszkowi, ale bywa tak, że dziecko ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy, co może powodować niedyspozycje jelitowe. Nie wszystko jednak należy sklasyfikować jako kolkę. U małego dziecka układ pokarmowy jest niedojrzały. Takie kłopoty mogą być np. pierwszym objawem alergii pokarmowej i wtedy dieta matki bogata w nabiał może mieć wpływ na kolki.   Kolka to, czy nie kolka? Oto jest pytanie… Musimy rozróżnić, czy dolegliwości nie mają związku np. z przejedzeniem dziecka lub nieprawidłowym sposobem przystawiania do piersi lub butelki, bo dziecko może nałykać się powietrza. Z doświadczenia wiem, że należy poświęcić dużo czasu: usiąść przy mamie, zobaczyć jak karmi, skorygować dostawianie do piersi. Jest kilka zasad, które określają, czy mamy do czynienia z kolką. Dziecko płacze praktycznie o tej samej porze. Przychodzi np. godzina 15.00 i dziecko zaczyna płakać. Płacz trwa jakiś czas (nawet do kilku godzin) i  dziecko przestaje płakać. To musi się powtarzać kilka razy w tygodniu. Dziecko normalnie przybiera na wadze, a przy innych niedyspozycjach już niekoniecznie.   Jeśli już kolka faktycznie się pojawi, co należy zrobić w pierwszej kolejności? Należy poszukać  jej przyczyny. Jeśli już wykluczymy ewentualny wpływ diety nabiałowej, musimy mieć świadomość, że wszelka nerwowość rodziców także  może mieć na to wpływ. Dziecko jest gąbką, która chłonie nasze emocje – strach, niepewność, złość. Dziecko płacze, bo nie może inaczej powiedzieć mamie „nie denerwuj się, bo mnie to też denerwuje”. Wtedy warto, aby dziecko brał na ręce ten z rodziców, który jest spokojniejszy, żeby utulić, ukołysać. Warto przyzwyczajać dziecko do odbijania po jedzeniu, wtedy dziecko można położyć i często spokojnie zasypia. Cenne jest też robienie przerw przy karmieniu, aby do mózgu dziecka doszła wiadomość o sytości. Pomocne są masaże brzuszka i ogrzewanie ciepłą pieluchą lub ekologicznym termoforem, aby uwolnić "bączki". Wspomagająco można stosować środki farmakologiczne z simetikonem lub dimetikonem, które nie wchłaniają się z układu pokarmowego, a ułatwiają uwalnianie powietrza.
FAQ - Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

Rejestracja
Rejestracja NFZ: +48 (32) 459 10 10
Rejestracja wizyty prywatne: +48 (32) 459 10 15
Rejestracja e-mail: rejestracja@medhouse.pl
Godziny otwarcia
Wodzisław Śląski, ul. Radlińska 68:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 14:00

Wodzisław Śląski

Marklowice

Laboratorium:
Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 15:00
Sobota: 8:00 – 12:00 (Wodzisław Śl.)
Znajdź swojego lekarza lub wyszukaj poradnię:
STREFA PACJENTA
STREFA PRACODAWCY
Poznaj nasze poradnie specjalistyczne
Kardiolog
Kardiolog
Pediatra
Pediatra
Ortopeda
Ginekolog
Okulista
14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

FAQ

Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

14
LAT DOŚWIADCZENIA
100 000 +
PACJENTÓW
28
GABINETÓW SPECJALISTYCZNYCH
70
SPECJALISTÓW
Dlaczego warto leczyć się w Medhouse?
Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne

W Medhouse doskonale wiemy, że szybko
i trafnie postawiona diagnoza ma znaczący
wpływ na dalszy przebieg leczenia
i/lub rekonwalescencji. Nie czekaj na odległe
terminy w ramach NFZ i zyskaj szybką diagnozę
w Medhouse Diagnostyka.

Innowacyjność
i wyjątkowość

W Medhouse postawiliśmy na maksymalne
rozszerzenie możliwości sprzętowych
o unikalne w regionie badania (angio, kardio,
wirtualna kolonoskopia). Pod tym kątem
dobieraliśmy również zespół specjalistów,
którzy potrafią te możliwości w pełni
wykorzystać.

Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów

W Medhouse oprócz krótkich terminów
oczekiwania na badanie i diagnozę, stawiamy
również na komfort naszych pacjentów.
Właśnie dlatego dla wszystkich
zmotoryzowanych udostępniamy przestronny,
wygodny i darmowy parking.

Krótkie terminy oczekiwania na badania diagnostyczne
Innowacyjność
i wyjątkowość
Bezpłatny, przestronny parking dla pacjentów
FAQ - Najczęstsze pytania pacjentów

Laboratorium jest czynne :

w Wodzisławiu Śl. od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 15:00

w soboty 8:00 – 12:00

w Marklowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 12:00

w Jastrzębiu-Zdroju od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

 

Do laboratorium nie jest wymagana rejestracja.

Na RTG nie jest wymagana rejestracja.

Dowód osobisty upoważnia do odbioru dokumentów na których znajdują się poufne dane osobowe, które nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego przy każdym wydaniu wyników, recepty, dokumentów sprawdzamy dowód aby potwierdzić tożsamość odbierającego lub upoważnionego do odbioru.

Wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa, nie mamy pewności czy osoba, która zjawiła się po receptę, czy tez dokumenty jest Matką małoletniego pacjenta. Mają miejsce również sytuacje, kiedy jeden z rodziców ma odebrane prawa do dziecka. Wtedy takie upoważnienie daje nam jasną sytuacje.

Do odebrania jakichkolwiek dokumentów, recept informacji maja tylko i wyłącznie osoby, które zostały upoważnione przez opiekuna prawnego dziecka. Samo powinowactwo z małoletnim pacjentem do niczego go nie upoważnia.

Niestety nie, każda przychodnia NFZ ma podpisaną umowę tylko z jednym Punktem Pobrań, w którym mogą zostać wykonane takie badania na NZF.

Nasza przychodnia w ramach kontraktu z NFZ oferuje jedynie Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Czas oczekiwania na połączenie jest bezpośrednio zależny od ilości osób dzwoniących w tym samym czasie, im więcej osób dzwoni tym dłuższy czas oczekiwania.

Oczekiwanie na wynik badań laboratoryjnych jest zależny od rodzaju badania, podstawowe badania typu morfologia, badanie ogólne moczu są gotowe do 1 dnia roboczego.

Czas oczekiwania na receptę to 2 dni robocze.

Na opis RTG czeka się do 2 tygodni.

Aktualności z naszego bloga
Komunikat: Ochrona danych osobowych

Komunikat: Ochrona danych osobowych

KOMUNIKAT Ochrona danych osobowych. Z przykrością informujemy, że nasz kontrahent ALAB laboratoria sp. z o.o. w dniu 19 listopada 2023…
Zabieg "strzelającego palca"

Zabieg "strzelającego palca"

„Palec strzelający” (wobec schorzenia używane bywają również inne, podobnie brzmiące nazwy) oznacza zapalenie pochewki otaczającej ścięgna palca ręki. Skutkuje to…
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie

Kaszak powstaje, gdy złuszczające się komórki naskórka blokują kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego. W efekcie łój gromadzi się wewnątrz gruczołu, gęstnieje…
Medycyna estetyczna w CM Medhouse!

Strona używa plików cookies w celach wymienionych w Polityce Prywatności. Ustawienia dotyczące cookies możesz zmienić w konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.