Biopsja to rodzaj zabiegu diagnostycznego polegającego na pobraniu materiału biologicznego z tkanek podejrzewanych o zmiany chorobowe. Pobrany materiał jest następnie badany z wykorzystaniem mikroskopu lub innymi metodami laboratoryjnymi.
Biopsja to rodzaj zabiegu diagnostycznego polegającego na pobraniu materiału biologicznego z tkanek podejrzewanych o zmiany chorobowe. Pobrany materiał jest następnie badany z wykorzystaniem mikroskopu lub innymi metodami laboratoryjnymi.
Biopsja cienkoigłowa
BAC – biopsja aspiracyjna cienkoigłowa – jest najczęściej wykonywanym rodzajem biopsji. Pozwala na pobranie materiału cytologicznego (w postaci komórek) i ocenę ewentualnych zmian nowotworowych lub zapalnych.
Biopsja tarczycy
to specjalistyczne badanie inwazyjne. Ta forma diagnostyki potrzebna jest przede wszystkim w sytuacji, gdy wykryty zostanie guzek tarczycy. Badanie polega na aspiracji (zasysaniu) komórek z badanej tkanki poprzez wkłucie strzykawki z cienką igłą. Podstawową metodą badania jest biopsja cienkoigłowa. W razie potrzeby wykonuje się również biopsję gruboigłową. Obie metody polegają na pobraniu wycinka zmienionej tkanki za pomocą igły.
Wykonanie biopsji zawsze poprzedzone jest innymi procedurami diagnostycznymi, przede wszystkim badaniem palpacyjnym oraz USG tarczycy. Czasem niepokojącą zmianę wykrywa się również podczas tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
Biopsja cienkoigłowa tarczycy – wskazania
Wskazaniami do jej wykonania może być wyczucie za pomocą dotyku obecności w obrębie miąższu gruczołu guzka, powiększenie tarczycy powiązane z bólem w trakcie jej dotykania, wole wieloguzkowe, a także wykrycie w badaniach USG zmian. Zalecenia do wykonania biopsji cienkoigłowej pojawiają się również wtedy, gdy ryzyko zmian złośliwych jest podwyższone, a także w sytuacji podejrzenia występowania w tarczycy zmian zapalnych.
Inne zastosowania i rodzaje biopsji
Oprócz badania w kierunku raka tarczycy, biopsja cienkoigłowa ma również szerokie zastosowanie w przypadku raka piersi (zarówno badanie guza pierwotnego jak i węzłów chłonnych), czerniaka (ocena węzłów chłonnych), raka ślinianki i innych.
W zależności od metody pobierania materiału do badań, użytych w tym celu narzędzi, wyróżnia się także inne rodzaje biopsji:gruboigłową, wycinkową, płynna, biopsję pod kontrolą USG, TK lub MRI, biopsję otwartą i in.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.