
Jak przebiega badanie USG?
Ultrasonografia opiera się na falach akustycznych o wysokiej częstotliwości. Mają one zdolność (bezpiecznego dla organizmu) przenikania komórek naszego ciała. Aby przewodzenie impulsów było łatwiejsze, fragment ciała poddawany diagnostyce smaruje się specjalnym żelem.
Aparat ultrasonograficzny składa się z głowicy oraz aparatu z monitorem. Lekarz przykłada do skóry pacjenta głowicę, w której znajduje się przetwornik wytwarzający i odbierający ultradźwięki. Sygnał przenika przez skórę, a następnie odbija się od badanych tkanek i powraca do głowicy. Tkanki, z których zbudowany jest nasz organizm w różnym stopniu odbijają i pochłaniają dźwięk. Różnice w natężeniu dźwięku odbieranego przez głowicę odpowiadają różnicom w gęstości tkanek. Sygnał odbierany przez głowicę jest przetwarzany na impuls elektryczny i prezentowany na ekranie w postaci monochromatycznego lub barwnego obrazu.
USG – badanie dopplerowskie
To odmiana badania ultrasonograficznego, która wykorzystuje zjawisko Dopplera – polegające na tym, że częstotliwość dźwięku odbitego od poruszającej się w naczyniach krwi zmienia się wraz z prędkością przepływu. Dzięki temu można zmierzyć objętość i prędkość przepływającej krwi oraz znaleźć miejsca, w których przepływ jest zaburzony. Ultrasonografia dopplerowska jest wykorzystywana przede wszystkim w kardiologii, chirurgii naczyniowej (umożliwia ocenę przepływu krwi w dużych tętnicach i żyłach) i ginekologii (do oceny prawidłowości przebiegu ciąży i rozwoju płodu).
Ultrasonografia
jest badaniem obrazowym, dzięki któremu możemy zobaczyć wielkość oraz kształt narządów wewnętrznych. Jest to jedno z najbardziej podstawowych badań, które wykonuje się w celach diagnostycznych, między innymi po to, by ocenić stan pacjenta. Na obrazie USG widoczne są nie tylko same narządy, ale także wszelkie guzy, zmiany nowotworowe. Badanie ultrasonograficzne jest także jednym z podstawowych badań kobiet w ciąży.
Jak należy przygotować się do badania USG?
Przygotowanie zależy od celu, rodzaju badania. Przed badaniem jamy brzusznej lekarz może zalecić m.in. powstrzymywanie się przez pewien czas od przyjmowania pokarmów i picia napojów gazowanych (ciężkostrawne pokarmy wywołują gazy, które mogą zniekształcać powstały obraz), ewentualnie zalecić przyjmowanie leków ułatwiających pozbywanie się gazów z przewodu pokarmowego. Podczas ogólnego badania USG jamy brzusznej ocenia się rozmiary i kształt pęcherza moczowego, dlatego lekarze często zalecają wypicie większej niż zazwyczaj ilości płynów (najlepiej niegazowanej wody mineralnej) przed badaniem, żeby podczas badania pęcherz był wypełniony.
Jakie są wskazania do wykonania badania ultrasonograficznego?
Istnieje bardzo wiele różnych wskazań do wykonania ultrasonografii. Najczęstszą przyczyną wykonywania badania USG jest diagnostyka rozmaitych zmian chorobowych i wykrycie guzów, zmian pourazowych czy torbieli.
Oprócz tego badanie ultrasonograficzne przeprowadza się także po to, by sprawdzić efekty prowadzonego leczenia.
Badanie ultrasonograficzne jest także jednym z podstawowych badań kobiet w ciąży. W ten sposób lekarz ocenia, jak rozwija się płód, może wykryć wczesne nieprawidłowości, a w późniejszych tygodniach także określić płeć przyszłego dziecka.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania ultrasonograficznego?
Badanie ultrasonograficzne uznawane jest za jedno z najbezpieczniejszych badań, dlatego nie istnieje wiele przeciwwskazań do jego wykonania. Nie zaleca się jednak wykonywania badań USG np. w miejscach otwartych ran, oparzeń. Każdorazowo jednak ocenia to i decyduje lekarz prowadzący badanie.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.