Alergolog to lekarz specjalizujący się w alergologii – dziedzinie medycyny, która zajmuje się diagnozą oraz leczeniem chorób wywoływanych przez alergeny.
Zadaniem alergologa jest ustalenie przyczyny reakcji uczuleniowej oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Czym jest alergia?
Kiedy pojawia się alergia, układ odpornościowy organizmu identyfikuje dany alergen jako szkodliwy – nawet jeśli tak nie jest. Wywołuje to reakcję uczuleniową – np. zapalenie skóry, zatok, dróg oddechowych lub układu pokarmowego.
Alergie mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy płci. Czasami objawy alergii pojawiają się w dzieciństwie, znikają na wiele lat, a następnie „odżywają” w wieku dorosłym.
Alergia może być wywołana przez:
alergeny wziewne – substancje, które wdychamy razem z powietrzem
alergeny pokarmowe – występujące w produktach spożywczych
alergeny kontaktowe – wywołują reakcję uczuleniową po zetknięciu ze skórą
leki – np. przeciwzapalne, antybiotyki, leki stosowane do anestezji (znieczulenia).
Kiedy udać się do alergologa?
Do lekarza alergologa można się zgłosić w sytuacji, gdy np. o określonych porach roku dokuczają nam takie objawy, jak napady kichania, wodnisty katar, łzawienie oczu, przekrwienie spojówek. Specjalista może pomóc również w przypadku, gdy odczuwamy niepokojące objawy po spożyciu określonego produktu albo zetknięciu się z daną substancją (np. świąd skóry, wysypka, duszności, nudności).
Jakie choroby leczy alergolog?
Są to wszystkie choroby o podłożu alergicznym, m.in.
astma alergiczna,
kaszel alergiczny,
katar sienny (alergiczny nieżyt nosa),
pokrzywka alergiczna,
alergie pokarmowe
alergiczne zapalenie zatok, ucha czy spojówek.
Jak wygląda wizyta u alergologa?
Alergolog jest w stanie ustalić przyczyny występowania alergii na podstawie badań oraz wywiadu z pacjentem. Podczas wizyty padają zwykle pytania o występowanie dotychczasowych objawów w kontakcie z alergenem, ich częstotliwość, a także inne ewentualne choroby towarzyszące.
Alergolog w celu wykrycia przyczyn alergii zleca testy alergiczne – testy skórne, testy z krwi, testy (próby) prowokacyjne.
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.