
Alergia pokarmowa to zespół powtarzalnych objawów występujących u podatnych na nią ludzi po spożyciu pokarmu – niekiedy nawet w śladowej ilości. Potrawy, która u osób zdrowych nie wywołuje żadnych dolegliwości.
Alergia pokarmowa jest chorobą o podłożu dziedzicznym, jednakże na jej wystąpienie znaczący wpływ ma stosowanie coraz częściej w pożywieniu chemicznych konserwantów i wzmacniaczy smaku.
Szacuje się, że na alergię pokarmową może cierpieć 4-8% dzieci (większość „wyrasta” z niej w późniejszym okresie) oraz 2-4% dorosłych.
Reakcja na alergen pojawia się w różnym czasie po jego spożyciu – niekiedy niemal natychmiast (reakcja wczesna), w innym przypadku nawet po kilku dniach.

Spirometria (badanie spirometryczne) polega na pomiarze objętości płuc oraz przepływu powietrza przez układ oddechowy. Podczas spirometrii ocenia się objętość wydychanego i wdychanego powietrza.
To bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które umożliwia wykrycie odchyleń od normy (nieprawidłowości), a co za tym idzie – wczesną diagnozę chorób układu oddechowego.

Odczulanie (inaczej: immunoterapia alergenowa), to metoda leczenia oparta na mechanizmie wykorzystującym czynniki, które… wywołują objawy choroby. W uproszczeniu polega ona na regularnym podawaniu pacjentowi substancji, na którą jest on uczulony. W efekcie układ odpornościowy „przyzwyczaja się” do alergenu i staje się wobec niego obojętny. W odróżnieniu od leków antyalergicznych, immunoterapia działa na przyczyny choroby i umożliwia trwałe cofnięcie się jej objawów.

Alergiczny nieżyt nosa (zwany również katarem siennym lub katarem alergicznym) objawia się cieknącą z nosa wydzieliną, czemu towarzyszy często pogorszone samopoczucie, zaburzenie snu oraz ból głowy. Katar sienny najczęściej występuje sezonowo, ale może też mieć charakter całoroczny. Sezonowy powodują pyłki roślin (np. olchy, brzozy, traw) lub zarodniki grzybów. Z kolei całoroczny wywołują alergeny takie, jak roztocza, sierść zwierząt, alergeny pokarmowe czy wszechobecne – zwłaszcza w miastach – zanieczyszczenie powietrza. Problem dotyka osoby w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Astma oskrzelowa jest chorobą przewlekłą. U podłoża napadów astmy leżą mechanizmy zapalne, reakcja alergiczna na kontakt z niektórymi substancjami oraz nadreaktywność oskrzeli. Dolegliwość ta powoduje znacznie ograniczoną wydolność dróg oddechowych i nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Charakterystycznym objawem astmy jest świszczący oddech, duszności oraz uciążliwy kaszel.

W społeczeństwie rozpowszechnione jest błędne przekonanie, że alergia ma charakter wyłącznie sezonowy i związana jest z pyleniem roślin. Do podtrzymania mitu niewątpliwie przyczyniają się media, które w okresie wiosenno-letnim publikują różnego rodzaju „mapki” i „alerty alergiczne”. Tymczasem alergia jest dolegliwością, która pojawia się o każdej porze roku

Wstrząs anafilaktyczny jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia – nieleczony może prowadzić do śmierci. Wśród głównych przyczyn choroby wymienia się uczulenie na leki, pokarmy i jady owadów. Choć ciężkie reakcje anafilaktyczne zdarzają się rzadko, to jednak, kiedy wystąpią, każda chwila jest na wagę życia.
Komunikat: Ochrona danych osobowych
Zabieg "strzelającego palca"
Kaszaki - przyczyny występowania, leczenie
Choroby rogówki oka
Hiperglikemia - nadmiar cukru we krwi
Depresja - choroba duszy i ciała
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia snu - bezsenność
Haluksy - zapobieganie, leczenie
Stłuszczenie wątroby
* Powyższy materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić konsultacji medycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych, a także przed zastosowaniem opisanych powyżej metod i produktów, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i/lub zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny, której powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.
